Egzamin prokuratorski - część pisemna w pytaniach i odpowiedziach

artykul

Egzamin prokuratorski to jeden z dwóch egzaminów zawodowych KSSiP. Jak przebiega część pisemna? Z jakimi zadaniami mierzą się przyszli prokuratorzy? Poznajcie egzamin prokuratorski w pytaniach i odpowiedziach.

Ile części ma egzamin prokuratorski?

Egzamin prokuratorski, podobnie jak egzamin sędziowski składa się z dwóch etapów: części pisemnej oraz ustnej.

Jakie zadania obejmuje część pisemna egzaminu prokuratorskiego?

Część pisemna egzaminu prokuratorskiego polega na rozwiązaniu zadań praktycznych przez sporządzenie:

1) apelacji od wyroku w sprawie karnej;
2) pozwu albo wniosku, albo apelacji w sprawie cywilnej;
3) sprzeciwu w postępowaniu administracyjnym albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zespół egzaminacyjny może opracować zadania praktyczne na podstawie akt spraw lub innych materiałów zakwalifikowanych przez zespół na potrzeby egzaminu. Do zadań praktycznych zawsze dołącza się opis istotnych zagadnień występujących w zadaniach.

Ile trwa część pisemna egzaminu prokuratorskiego?

Część pisemna egzaminu trwa dwa dni, po sześć godzin dziennie. W pierwszym dniu części pisemnej egzaminu prokuratorskiego zdający rozwiązują zadanie praktyczne, polegające na sporządzeniu apelacji od wyroku w sprawie karnej, a w drugim dniu - zadania praktyczne, obejmujące przygotowanie pozwu albo wniosku, albo apelacji w sprawie cywilnej oraz sprzeciwu w postępowaniu administracyjnym albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Jak przebiega część pisemna egzaminu prokuratorskiego?

Część pisemna egzaminu prokuratorskiego przeprowadzana jest przez komisję w składzie co najmniej czterech członków. Podczas części pisemnej egzaminu zdający mogą posługiwać się tekstami aktów prawnych, komentarzami i orzecznictwem, podlegającymi kontroli i zaakceptowanymi przez komisję.

Część pisemna egzaminu prokuratorskiego jest przeprowadzana przy użyciu zapewnionego przez Krajową Szkołę sprzętu komputerowego, uniemożliwiającego przekaz, odbiór i rejestrację informacji na odległość oraz korzystanie z danych innych niż określone wyżej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Krajowej Szkoły lub przewodniczący komisji może zarządzić rozwiązywanie zadań praktycznych w czasie części pisemnej egzaminu odręcznie.

Prace egzaminacyjne zawierające rozwiązanie zadań praktycznych są kodowane. Dane zdających wraz z przypisanymi im kodami komisja zabezpiecza i przechowuje w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieuprawnionym. Komisja rozkodowuje prace egzaminacyjne dopiero po dokonaniu oceny wszystkich prac egzaminacyjnych.

Ile punktów przyznaje się za poszczególne zadania?

Oceny rozwiązania zadań praktycznych, obejmujących apelację w sprawie karnej, dokonuje się w systemie punktowym, z zastosowaniem skali od 0 do 60 punktów. Do pozostałych zadań praktycznych stosuje się skalę od 0 do 30 punktów.

Ocena rozwiązania zadań praktycznych obejmuje:

1) prawidłowość konstrukcji orzeczenia;
2) prawidłowość zastosowanych przepisów prawa i ich wykładni;
3) prawidłowość dokonania ustaleń faktycznych, oceny dowodów i rozstrzygnięcia;
4) sposób formułowania wypowiedzi.

Liczba punktów uzyskanych przez zdającego za rozwiązanie danego zadania praktycznego jest średnią arytmetyczną liczby punktów przyznanych przez każdego z oceniających członków komisji. Liczba punktów uzyskanych z części pisemnej egzaminu jest sumą punktów uzyskanych za rozwiązanie poszczególnych zadań praktycznych.

Kiedy ogłasza się wyniki części pisemnej egzaminu prokuratorskiego?

Komisja ogłasza wyniki części pisemnej egzaminu prokuratorskiego w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia zakończenia tej części egzaminu i sporządza listę osób dopuszczonych do części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu prokuratorskiego może zostać dopuszczony zdający, który z części pisemnej egzaminu uzyskał co najmniej 72 punkty i nie mniej niż 18 punktów za rozwiązanie zadania praktycznego, polegającego na sporządzeniu apelacji w sprawie karnej, oraz nie mniej niż 9 punktów za rozwiązanie każdego z pozostałych zadań praktycznych.

 

marketing prawniczy

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej