Egzamin prokuratorski 2023. Część pisemna już za nami

artykul

Osoby zdające egzamin prokuratorski mają za sobą pierwszy etap. Jakie były zadania egzaminacyjne? Ile osób przystąpiło do tegorocznego egzaminu?

Egzamin prokuratorski - pierwszy etap

W dniach 9 - 10 marca 2023 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przeprowadzono pierwszy etap egzaminu prokuratorskiego. Część pisemna egzaminu - bo o niej mowa - odbyła się w Hotelu Metropolo by Golden Tulip w Krakowie. Trwała ona dwa dni.

Zadania egzaminacyjne

Zdający egzamin prokuratorski musieli sporządzić projekty pism procesowych. Pierwsza część egzaminu pisemnego polegała na sporządzeniu projektu apelacji prokuratora w sprawie karnej. W drugim dniu egzaminowani sporządzali z kolei projekt sprzeciwu prokuratora od decyzji starosty w sprawie administracyjnej oraz projekt pozwu o zapłatę w sprawie cywilnej. 

Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu prokuratorskiego jest uzyskanie co najmniej 72 punktów łącznie i nie mniej niż 18 punktów za rozwiązanie zadania praktycznego w sprawie karnej oraz nie mniej niż 9 punktów za rozwiązanie każdego z zadań praktycznych  z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego.

Ile osób przystąpiło do egzaminu prokuratorskiego w 2023 roku?

Jak wskazuje KSSiP, do pierwszej części egzaminu prokuratorskiego przystąpiło 177 osób (spośród 178 osób dopuszczonych do egzaminu) w tym: 81 aplikantów XI rocznika aplikacji prokuratorskich, 53 aplikantów II rocznika aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej, 35 aplikantów z poprzednich roczników oraz 8 asystentów prokuratora. 

Egzamin prokuratorski

Zgodnie z art. 34 ustawy o KSSiP, aplikanci przystępują do egzaminu prokuratorskiego nie później niż w terminie miesiąca od dnia ukończenia aplikacji prokuratorskiej. O terminie tego egzaminu Dyrektor Krajowej Szkoły obwieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej co najmniej na 4 miesiące przed dniem zakończenia aplikacji prokuratorskiej. Warunkiem zdania egzaminu prokuratorskiego jest uzyskanie co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów zarówno z części pisemnej, jak i części ustnej egzaminu, lecz nie mniej niż 50% z każdej dziedziny w części ustnej egzaminu. Do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% możliwych do zdobycia punktów.

 

 

Źródło:

- komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/?q=node/8826

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej