Egzamin radcowski zakończył się ponad miesiąc temu. Ostatnie Komisje publikują wyniki. Oto najświeższe zestawienie.
Zgodnie z zapowiedzią, OIRP w Szczecinie podała do publicznej wiadomości wyniki egzaminu radcowskiego 30 maja. Spośród 68 zadających, 16 osób otrzymało wynik nagatywny, z kolei pozostałe 52 osoby niebawem złożą ślubwanie. Nie wiadomo jednak, z jakimi zadaniami zdający mieli największy problem. Opublikowane dane zawierają bowiem wyłącznie ostateczny wynik egzaminu.
Wyniki opublikowała także OIRP w Poznaniu. Jak wskazuje Komisja Egzaminacyjna Nr 2, do egzaminu przystąpiło tam 70 uprawnionych, z czego wynik pozytywny uzyskali prawie wszyscy zdający (69 osób), wynik negatywny zaś jedynie 1 osoba.
Z danych przedstawonych przez Komisję Egzaminacyjną Nr 2 wynika, że powodem wyniku negatywnego były zadania z prawa karnego, cywilnego, gospodarczego oraz administracyjnego. Analizując z kolei poszczególne oceny nie sposób pominąć, że istotnie zadanie z prawa karnego nie było łatwe, bowiem ocen dostatecznych było aż 22, z prawa cywilnego natomiast 15, z etyki 14, zaś z prawa gospodarczego jedynie 12. Najtrudniejsza okazało się jednak część zawierająca zadanie z prawa administracyjnego. Tam ocen dostatecznych było aż 25.
Komisja Nr 6 jako ostatnia publikowała wyniki egzaminu radcowskiego przeprowadzanego w Warszawie. Egzamin zdawało 66 uprawnionych. Wynik pozytywny otrzymało 61 zdających, wynik negatywny zaś jedynie 5 osób, Powodem niezdania egzaminu były zadania z prawa karnego i z prawa gospodarczego, a w jednym przypadku również z prawa cywilnego.
Jak wynika z całościowego podsumowania, wyniki egzaminu radcowskiego 2023 w Warszawie utrzymują się na wysokim poziomie, wykazują bowiem zdawalność ogólną na poziomie 78%, która jest lepszym rezultatem niż w roku ubiegłym, kiedy to wynosiła 76,2%. Jak wynika z oficjalnych danych wszystkich komisji w Warszawie, spośród 418 absolwentów OIRP w Warszawie, którzy przystąpili do egzaminu, 84% z nich zdało pomyślnie, co stanowi zauważalny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem (81%). Najwyższa zdawalność była wśród aplikantów, którzy ukończyli aplikację w 2022 roku. Wynik pozytywny uzyskało aż 89% z 351 zdających. To także znaczący skok w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem ostatniego rocznika, który wynosił 83,5%.
Wyniki opublikował również OIRP w Wałbrzychu. Egzamin radcowski zdawało 51 osób. Wynik pozytywny uzyskało 37 przyszłych radców prawnych, wynik negatywny zaś 14 zdających. Nie podano, z którymi zadaniami zdajacy mieli największy problem.
A jak wypadł egzamin radcowski w Koszalinie? Na 27 zdających, wynik pozytywny otrzymały 22 osoby, wynik negatywny zaś 5 osób. Podobnie jak w Wałbrzychu, nie podano, z których zadań odsetek ocen niedostatecznych był najwyższy.
Osoby, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego mogą ubiegać się o wpis na listę radców prawnych. Należy wówczas złożyć następujące dokumenty:
1. wniosek o wpis na listę radców prawnych,
2. karta ewidencyjna,
3. życiorys zawierający opis przebiegu pracy zawodowej (podpisany),
4. dokument potwierdzający złożenie egzaminu radcowskiego,
5. oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych,
6. oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych,
7. oświadczenie uzasadniające właściwość miejscową okręgowej izby radców prawnych,
8. oświadczenie zawierające informację czy i w jakich okręgowych izbach radców prawnych wnioskodawca składał uprzednio wniosek o wpis na listę radców prawnych i o rozstrzygnięciach zapadłych w postępowaniach o wpis,
oświadczenie o zakończonych lub toczących się przeciwko Wnioskodawcy postępowaniach karnych lub dyscyplinarnych - w oświadczeniu należy uwzględnić postępowania przygotowawcze oraz wszystkie zakończone,
9. dwa zdjęcia (format 35 mmx 45mm) podpisane imieniem i nazwiskiem,
10. informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku ( wydruk wizualizacji dokumentu elektronicznego "Informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego" nie jest dokumentem, o czym Ministerstwo Sprawiedliwości informuje na stronie internetowej pod adresem: http://ekrk.ms.gov.pl/ep-web,)
11. oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2021 r., poz. 1633), albo informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy, w przypadku osób urodzonych przed dniem 1 sierpnia 1972 roku),
12. oświadczenie o zmianie nazwiska - gdy w dołączanych do wniosku o wpis dokumentach są różne nazwiska (należy także przedłożyć dokument potwierdzający zmianę),
13. oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania od uchwały Komisji Egzaminacyjnej o wyniku egzaminu radcowskiego ,
14. obowiązek informacyjny dla radców prawnych
15. dowód uiszczenia opłaty za decyzję w sprawie wpisu na listę radców prawnych w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i opłaty manipulacyjnej związanej z prowadzeniem postępowania o wpis na listę radców prawnych w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę - w łącznej wysokości 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co w 2023 roku stanowi łącznie kwotę 2094,00 zł (Uchwała Nr 144/VII/2010 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 17 września 2010 r.), na rachunek bankowy właściwej Okręgowej Izby Radców Prawnych.
Źródło:
- Wyniki egzaminu radcowskiego, http://oirpkoszalin.pl/egzamin-radcowski.php
- Egzamin radcowski 2023, https://www.oirpwarszawa.pl/wyniki-egzaminu-radcowskiego-2023/
- Wyniki egzaminu radcowskiego, https://www.poznan.oirp.pl/
- Wyniki z egzaminu radcowskiego 2023, https://oirp.walbrzych.pl/2023/05/27/wyniki-z-egzaminu-radcowskiego-25-28-kwietnia-2023-r/
- Wyniki egzaminu radcowskiego, https://oirp.szczecin.pl/wyniki-egzaminu-radcowskiego-4/
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
Egzamin adwokacki 2023 - trwa symulacja online egzaminu
2023-03-16 12:00Test powtórkowy – prawo cywilne, część ogólna
2023-02-04 13:20