Egzamin radcowski 2025: Prawo gospodarcze - umowa użyczenia (zadanie+rozwiązanie)

Egzamin radcowski 2025: Prawo gospodarcze - umowa użyczenia (zadanie+rozwiązanie)

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/a-book-read-college-student-4126482/

W oczekiwaniu na wyniki egzaminu radcowskiego, spójrzmy na zadanie, z którym mierzyli się młodzi prawnicy w trzecim dniu egzaminu.

Egzamin radcowski 2025: Zadanie z prawa gospodarczego - stan faktyczny

Zgodnie z poleceniem zadania, po zapoznaniu się z jego treścią należało sporządzić - jako radca prawny Ewa Kruk, świadcząca pomoc prawną na rzecz spółki Elektra prosta spółka akcyjna - stosowną umowę nazwaną.

Stan faktyczny zadania

I. Cel zawarcia umowy
W 2019 r. Society of Automotive Engineers (SEA) opracowało międzynarodowy standard, który zdefiniował sześć poziomów automatyzacji jazdy od poziomu 0 – brak pomocy, do poziomu 5 – pełna automatyzacja.

Elektra prosta spółka akcyjna prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad flotą elektrycznych pojazdów autonomicznych wraz z systemem zdalnego sterowania w ramach którego zaprojektowała i skonstruowała prototyp elektrycznego wózka golfowego wraz z systemem zdalnego sterowania, mającego spełniać wymagania 4 poziomu automatyzacji według SEA. W tym trybie wózek golfowy może przejechać samodzielnie z punktu startowego do docelowego, gdy sprzyjają temu odpowiednie warunki drogowe i pogodowe. Nietypowe sytuacje mogą wyłączyć działanie systemu i wywołać użytkownika do samodzielnego przejęcia kontroli nad wózkiem golfowym. Ten prototypowy wózek golfowy został nazwany „ELEKTRA 4”. Ponieważ przed wdrożeniem wózka „ELEKTRA 4” do produkcji seryjnej konieczne jest jego przetestowanie (używanie) w warunkach normalnej eksploatacji na polu golfowym, Elektra prosta spółka akcyjna uzgodniła ze wspólnikami spółki cywilnej, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej: Golfowisko A. Lis, J. Lis, M. Stec spółka cywilna NIP 6443170709, REGON 278153372 zawarcie umowy, której przedmiotem ma być zezwolenie na bezpłatne używanie oddanej przez Elektrę prostą spółkę akcyjną jednej sztuki wózka golfowego „ELEKTRA 4” na czas określony 6 miesięcy. Wspólnicy spółki cywilnej Golfowisko A. Lis, J. Lis, M. Stec spółka cywilna wyrazili wolę korzystania z wózka „ELEKTRA 4” na swoim polu golfowym, które prowadzą pod nazwą GOLFOWISKO przy ulicy Sowiej w Sosnowcu, bo nie będą musieli w okresie trwania umowy ponosić kosztu jego zakupu, jak i opłat za korzystanie. Ponadto dla klientów pola golfowego taki autonomiczny wózek golfowy może stanowić dodatkową atrakcję i zachęcić ich do gry na tym polu golfowym.

II. Podmioty umowy
1. Elektra prosta spółka akcyjna z siedzibą w Gliwicach: adres 44-100 Gliwice, ul. Elektryków 5, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000737345, NIP 9691513883, REGON 240851787. Kapitał akcyjny spółki wynosi 15 000 (piętnaście tysięcy złotych), opłacony w całości.

Spółka nie należy do grupy spółek.

W spółce funkcjonuje Rada Dyrektorów w składzie :
a) Marek Stec – Dyrektor Wykonawczy - PESEL 67102200513,
b) Adam Gut - Dyrektor Wykonawczy - PESEL 69080900457,
c) Ewa Rak – Dyrektor Niewykonawczy - PESEL 70030900466,
d) Jacek Rak – Dyrektor Niewykonawczy - PESEL 70010300213.

Zgodnie z umową spółki do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dyrektora wykonawczego z dyrektorem niewykonawczym (reprezentacja łączna). Spółka nie jest spółką jednoosobową.

2. Wspólnicy spółki cywilnej pod nazwą: Golfowisko A. Lis, J. Lis, M. Stec spółka cywilna NIP 6443170709, REGON 278153372, dane adresowe ul. Sowia 14, 41-200 Sosnowiec, której wspólnikami są przedsiębiorcy:
a) Marek Stec zamieszkały w Katowicach, ul. 3 Maja 2, 40-097 Katowice PESEL 67102200513, NIP 6441010290, kawaler,
b) Adam Lis zamieszkały w Sosnowcu, ul. Dormana 2, 41-219 Sosnowiec PESEL 80030424575, NIP 6441004648, kawaler,
c) Jacek Lis zamieszkały w Sosnowcu, ul. Dormana 2, 41-219 Sosnowiec PESEL 75111815135, NIP 6442311667, kawaler.

Zgodnie z umową spółki cywilnej do jej reprezentacji wymagane jest współdziałanie dwóch wspólników łącznie.

III. Założenia umowy
1. Umowa powinna zawierać zobowiązanie Elektry prostej spółki akcyjnej na zezwolenie drugiej stronie umowy na bezpłatne używanie przez czas oznaczony 6 miesięcy oddanej jej w tym celu rzeczy.
2. Umowa powinna potwierdzić wydanie przedmiotu umowy przy jej zawarciu.
3. Umowa powinna określać, że wraz z przekazaniem wózka golfowego „ELEKTRA 4” stanowiącego przedmiot umowy o wartości 300 000 zł, zwanego dalej „pojazdem”, zostaje udostępnione urządzenie do zdalnego sterowania pojazdem z rejestratorem danych eksploatacji pojazdu zwane modułem sterującym oraz przekazana zostaje dokumentacja zawierająca instrukcję obsługi pojazdu i modułu sterującego.
4. Umowa powinna określać termin zwrotu, wraz z miejscem, gdzie ma się odbyć zwrot przedmiotu umowy.
5. Umowa powinna zawierać zapisy określające ciążące na biorącym do używania obowiązki wynikające z umowy, a w szczególności:
- używania pojazdu zgodnie z przeznaczeniem oraz zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji obsługi, która ma stanowić załącznik do umowy,
- używania pojazdu wyłącznie na terenie prywatnego pola golfowego należącego do spółki cywilnej pod nazwą Golfowisko A. Lis, J. Lis, M. Stec spółka cywilna poza drogami, na których odbywa się ruch drogowy,
- ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania pojazdu,
- zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą, przypadkową utratą oraz uszkodzeniem przez osoby, za które ponosi odpowiedzialność, a także za osoby trzecie, które korzystać będą na terenie pola golfowego z pojazdu po obowiązkowym przeszkoleniu z jego obsługi i zapoznaniem z warunkami określonymi w instrukcji obsługi,
- prowadzenia dziennej obsługi serwisowej pojazdu zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji obsługi,
- niezwłocznego powiadamiania o awariach, uszkodzeniach, zniszczeniach, kradzieży pojazdu.
6. Umowa powinna zawierać zapisy dotyczące możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, a nadto bez wypowiedzenia.
7. Umowa powinna zobowiązać biorącego do używania do zachowania poufności w zakresie informacji dotyczących budowy i działania pojazdu, którym zostanie nadana klauzula poufności i które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa Elektry prostej spółki akcyjnej.
8. Umowa powinna zabezpieczać interes Elektry prostej spółki akcyjnej na wypadek naruszenia ciążących na biorącym do używania obowiązków wynikających z umowy.
9. Umowa powinna maksymalnie ograniczyć odpowiedzialność Elektry prostej spółki akcyjnej za wady, jakie mogą wystąpić w pojeździe i module sterującym.
10. Umowa powinna zawierać klauzulę dotyczącą właściwości miejscowej sądu przy uwzględnieniu interesu Elektry prostej spółki akcyjnej.

11. Umowa może zawierać postanowienia dodatkowe, nieujęte we wskazanych wyżej założeniach, przy uwzględnieniu interesu Elektry prostej spółki akcyjnej i niepozostające w sprzeczności ze stanem faktycznym zdania

Rozwiązanie

1. Zdaniem zespołu do przygotowania zadań na egzamin radcowski, zdający powinien sporządzić umowę użyczenia (art. 710 k.c.), której istotą będzie zezwolenie użyczającego – Elektra prosta spółka akcyjna na bezpłatne używanie przez biorącego, tj. wspólników spółki cywilnej „Golfowisko” Marka Steca, Adama Lisa, Jacka Lisa należących do prostej spółki akcyjnej rzeczy w postaci wózka golfowego „ELEKTRA 4” o wartości 300 000 zł zwanego dalej „pojazdem” wraz z modułem sterującym.

2. Użyczającego powinien reprezentować:
- pełnomocnik powołany uchwałą akcjonariuszy (zgodnie z art. 30079 § 1 k.s.h.), która powinna zostać opisana w treści umowy zgodnie z pkt III - V Informacji dla zdającego,
albo
- dyrektor niewykonawczy działający na podstawie uchwały rady dyrektorów podjętej wyłącznie przez dyrektorów niewykonawczych (zgodnie z art. 30079 § 3 k.s.h.), która powinna zostać opisana w treści umowy zgodnie z pkt III - V Informacji dla zdającego.
Jako dodatkowy walor pracy należy uznać przyjęcie samodzielnie przez zdającego, że umowa spółki przewiduje sposób reprezentacji określony zgodnie z art. 30079 § 3 k.s.h. i opisanie tego w umowie zgodnie z pkt VI Informacji dla zdającego. W sytuacji, w której prosta spółka akcyjna zawiera umowę z dyrektorem tej spółki będącym jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej (która może być reprezentowana przez pozostałych wspólników spółki cywilnej zgodnie z art. 866 k.c. i umową spółki cywilnej), zachodzi konieczność reprezentacji prostej spółki akcyjnej w umowie z dyrektorem zgodnie z przepisem art. 30079 § 1 albo § 3 k.s.h. (tak m. in. na gruncie analogicznej regulacji art. 210 k.s.h. - S.N. w wyroku z dnia 8 listopada 2024 r., II CSKP 1733/22).

3. Właściwe oznaczenie Biorącego w komparycji umowy powinno zostać dokonane poprzez wskazanie wszystkich wspólników spółki cywilnej, którzy są przedsiębiorcami i którym przysługuje zdolność prawna bycia stroną umowy, a następnie wskazanie spółki cywilnej z jej adresem i nazwą, NIP, REGON jako formy pod jaką wspólnicy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą i zawierają umowę.

4. Wspólnicy spółki cywilnej będący stroną umowy oznaczoną jako Biorący mogą być reprezentowani przez dowolnych dwóch wspólników działających łącznie zgodnie ze stanem faktycznym zadania (art. 866 k.c. i umową spółki), albowiem przez ustawowe pojęcie „reprezentacja spółki” należy rozumieć reprezentację wspólników spółki cywilnej (tak wyrok S.A. we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2013 r., I ACa 273/13).

5. Umowie użyczenia musi towarzyszyć wydanie rzeczy Biorącemu, co powinno zostać potwierdzone w treści umowy odpowiednim zapisem albo opisaniem załącznika do umowy, np. w postaci protokołu przekazania pojazdu wraz z modułem sterującym.

6. W interesie Użyczającego jest, aby w treści umowy zostały zawarte postanowienia określające sposób używania rzeczy użyczonej w sposób bardziej szczegółowy, niż wynikający z dyspozytywnego przepisu art. 712 k.c., tj.:
- używania pojazdu zgodnie z przeznaczeniem oraz zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji obsługi, która ma stanowić załącznik do umowy,
- używania pojazdu wyłącznie na terenie prywatnego pola golfowego należącego do wspólników Spółki cywilnej pod nazwą Golfowisko A. Lis, J. Lis, M. Stec spółka cywilna poza drogami, na których odbywa się ruch drogowy,
- prowadzenia codziennej obsługi serwisowej pojazdu zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji obsługi,
- niezwłocznego powiadamiania o awariach, uszkodzeniach, zniszczeniach i utracie pojazdu.

7. Umowa powinna zabezpieczać interes Elektry prosta spółka akcyjna na wypadek naruszenia przez Biorącego ciążących na nim obowiązków wynikających z umowy np. zawierać zapisy przewidujące konsekwencje za:
- opóźnienie w terminie zwrotu,
- każdy przypadek naruszenia zobowiązania do zachowania poufności,
- każdy przypadek naruszenia obowiązku prowadzenia codziennej obsługi serwisowej,
- każdy przypadek używania pojazdu poza obszarem wyznaczonym w umowie.

8. W umowie należy zgodnie z interesem Użyczającego uregulować jego odpowiedzialność za wady rzeczy użyczonej w sposób odbiegający od regulacji dyspozytywnej zawartej w art. 711 k.c.

9. W umowie należy rozszerzyć odpowiedzialność Biorącego wynikającą z dyspozytywnego przepisu art. 714 k.c.

10. W interesie Użyczającego zdający winien zawrzeć w umowie przypadki wcześniejszego rozwiązania umowy.

11. W interesie Użyczającego zdający winien zawrzeć w umowie zapis o poddaniu sporów pod rozstrzygnięcia sądu miejscowo właściwego według siedziby Użyczającego.

12. W konsekwencji powyższego, zdaniem zespołu, elementami pracy rzutującymi na jej ocenę powinny być w szczególności:
a. sporządzenie umowy ważnej i prawnie skutecznej,
b. właściwe określenie stron umowy i ich reprezentacji,
c. właściwy opis elementów przedmiotowo istotnych umowy,
d. wypełnienie poleceń zawartych w założeniach do umowy,
e. prawidłowe zabezpieczenie interesu strony, na zlecenie której radca prawny przygotowuje umowę,
f. zachowanie prawidłowej systematyki umowy,
g. posługiwanie się właściwym dla charakteru umowy słownictwem prawniczym,
h. prawidłowe i niewykraczające w sposób sprzeczny z założeniami zadania, ewentualne uzupełnienie stanu faktycznego.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

Źródło:

Opis istotnych zagadnień do zadania z prawa gospodarczego na egzamin radcowski, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zadania-wraz-z-opisem-istotnych-zagadnien-na-egzamin-radcowski-w-2025-r2

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej