Ustna część to kolejny etap egzaminu sędziowskiego. Przystępują do niej tylko te osoby, które uzyskały wymaganą liczbę punktów z części pisemnej.
Dzień 3 kwietnia to data rozpoczęcia części ustnej egzaminu sędziowskiego. Potrwa ona do 20 kwietnia, kiedy to ostatni kandydaci na sędziów zmierzą się z egzaminacyjnymi zadaniami. Każdego dnia, począwszy od 3 kwietnia, do egzaminu przystąpi 21 osób. Wyjątkiem będzie 20 kwietnia, bowiem tego dnia na liście zdających jest jedynie 15 nazwisk.
Egzamin sędziowski, także część ustna, odbywa się w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Do części ustnej zostały dopuszczone osoby, które uzyskały co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów z części pisemnej, przy czym do części ustnej egzaminu nie może zostać dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30% punktów.
Część ustna egzaminu odbędzie w budynku Krajowej Szkoły, a wszyscy zdający mają obowiązek stawić się w miejscu przeprowadzenia egzaminu bez osobnych wezwań, nie później niż 15 minut przed wyznaczoną godziną. Oznacza to, że rejestracja zdających będzie odbywać się każdego dnia o godzinie 7.45, 11.45 oraz 12.45. Przed rozpoczęciem egzaminu zdający muszą okazać komisji ważny dokument tożsamości. Niestawienie się w dniu egzaminu, niezależnie od przyczyny, uważane jest za nieprzystąpienie do egzaminu.
W trakcie egzaminu zdający nie mogą mieć urządzeń służących do przekazu, odbioru i rejestracji informacji na odległość, ani urządzeń służących do elektronicznego gromadzenia, pobierania lub przetwarzania danych. W trakcie części ustnej zdający będą mogli korzystać jedynie z aktów prawnych udostępnionych przez komisję oraz stanowisk komputerowych wyposażonych w bazę LEX ograniczoną do tekstów aktów prawnych.
Źródło:
- Informacja Komisji Egzaminacyjnej powołanej do przeprowadzenia egzaminu sędziowskiego w 2023r. w sprawie publikacji wyników części pisemnej, https://www.kssip.gov.p
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Zdolność prawna osoby fizycznej
2022-04-19 10:10Egzamin adwokacki 2023 - zadania, które dały wynik negatywny
2023-06-01 16:20UOKiK zaprasza studentów na Summer Camp
2023-04-07 19:00