Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/judge-wooden-gavel-courtroom-court-8866848/
Na początku lutego przyszli sędziowie i prokuratorzy zakończyli pisemną część egzaminów zawodowych. Przyszedł czas na podsumowanie.
Jak podaje Krajowa Rada Sądownictwa i Prokuratury, egzamin sędziowski zdawało w tym roku 258 osób spośród 260 dopuszczonych. Wśród zdających było 177 aplikantów XIII rocznika aplikacji sędziowskiej, 51 aplikantów IV rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej oraz 30 aplikantów z poprzednich roczników. Z kolei egzamin prokuratorski zdawało 160 osób spośród 162 osób dopuszczonych, w tym 69 aplikantów XIII rocznika aplikacji prokuratorskiej, 45 aplikantów IV rocznika aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej, 31 aplikantów z poprzednich roczników oraz 15 asystentów prokuratora.
Podczas części pisemnej zdający egzamin sędziowski musieli sporządzić orzeczenia wraz z uzasadnieniem w sprawie karnej i cywilnej. Pierwsza część egzaminu pisemnego polegała na sporządzeniu orzeczenia wraz z uzasadnieniem w sprawie karnej. Zdający sporządzali uzasadnienie na formularzu. Przedmiotem sprawy było naruszenie nietykalności i znieważenie obcokrajowców, zakwalifikowane również jako czyn o charakterze chuligańskim, kradzież telefonu komórkowego oraz niezatrzymanie do kontroli przez sprawcę oddalającego się z miejsca zdarzenia pojazdem pomimo sygnałów dawanych przez jadących za nim policjantów. W drugim dniu egzaminowani sporządzali natomiast projekt orzeczenia wraz z uzasadnieniem w sprawie cywilnej. Sprawa dotyczyła stwierdzenia nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie.
Pierwsza część egzaminu pisemnego polegała na sporządzeniu apelacji prokuratora w sprawie karnej. Przedmiotem sprawy było spowodowanie wypadku drogowego przez sprawcę pozostającego pod wpływem substancji psychotropowej w wyniku którego pokrzywdzony doznał obrażeń powodujących naruszenie czynności narządów ciała trwające powyżej siedmiu dni oraz posiadanie substancji psychotropowych i środka odurzającego.
W drugim dniu egzaminowani sporządzali pisma procesowe w sprawach: cywilnej i administracyjnej. Sprawa cywilna dotyczyła sporządzenia pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa natomiast sprawa administracyjna wymagała sporządzenia sprzeciwu od ostatecznej decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu.
Pozytywny wynik z części pisemnej nie wystarczy, by założyć wymarzoną togę. Przed nami jeszcze część ustna. Rozpoczęcie części ustnej egzaminu prokuratorskiego planowane jest na dzień 10 marca 2025 r. Z kolei część ustna egzaminu sędziowskiego rozpocznie się już 3 marca.
Źródło:
Komunikat, https://www.kssip.gov.pl/?q=node/9762
Komunikat, https://www.kssip.gov.pl/node/9763
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Trwają zapisy na próbny egzamin radcowski 2024
2024-02-14 10:00Kazus dla studenta: Ujęcie obywatelskie
2024-04-16 11:20