Egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską: Test - prawo karne

artykul

Trwa wielkie odliczanie do egzaminów wstępnych. Dla tych, którzy już 28 września podejmą egzaminacyjne wyzwanie publikujemy test z pytaniami z prawa karnego, które zadano przyszłym aplikantom w zeszłym roku.

Egzamin wstępny na aplikacje adwokacką i radcowską 2024

W tym roku egzamin wstępny na aplikację adwokacką i aplikację radcowską odbędzie się w dniu 28 września (sobota). Przyszli adwokaci i radcowie prawni zmierzą się z testem liczącym 150 pytań, z których część obejmie m.in. Kodeks karny.

Jak informuje resort sprawiedliwości, w związku z aktualną sytuacją powodziową termin i miejsca przeprowadzenia egzaminów pozostają bez zmian. Jednocześnie Ministerstwo podkreśliło, że pozostaje w kontakcie z Komisjami Egzaminacyjnymi oraz obsługującymi je radami na terenach objętych powodzią.

Test

Czas przejść do testu. Dziś przygotowaliśmy dla Was pytania, które stały się przedmiotem egzaminu w roku ubiegłym. Ich podstawą prawną był natomiat Kodeks karny.

Pytania:

1. Zgodnie z Kodeksem karnym, jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zagrożony karą pozbawienia wolności, wymierzoną karę pozbawienia wolności podlegającą wykonaniu:
A. warunkowo zawiesza się na okres próby, który wynosi od roku do 5 lat i biegnie od daty wejścia w życie nowej ustawy,
B. zamienia się na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, przyjmując że jeden miesiąc pozbawienia wolności równa się 60 stawkom dziennym grzywny albo 2 miesiącom ograniczenia wolności,
C. zamienia się na karę ograniczenia wolności, przyjmując że jeden miesiąc pozbawienia wolności równa się jednemu miesiącowi ograniczenia wolności.

2. Zgodnie z Kodeksem karnym, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne, nieletni może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie w przypadku dopuszczenia się po ukończeniu 15 lat czynu zabronionego polegającego na:
A. nieumyślnym spowodowaniu śmierci człowieka,
B. spowodowaniu w wyniku naruszenia, chociażby nieumyślnie, zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wypadku komunikacyjnego, następstwem którego jest śmierć innej osoby,
C. umyślnym sprowadzeniu katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

3. Zgodnie z Kodeksem karnym, kto w celu skierowania przeciwko innej osobie postępowania karnego nakłania ją do popełnienia czynu zabronionego, odpowiada jak za:
A. podżeganie,
B. sprawstwo,
C. pomocnictwo.

4. Zgodnie z Kodeksem karnym, nie popełnia przestępstwa, kto:
A. przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu,
B. przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące,
C. działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

5. Zgodnie z Kodeksem karnym, w razie przekroczenia przez sprawcę granic stanu wyższej konieczności, sąd:
A. odstępuje od wymierzenia kary,
B. stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary,
C. może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

6. Zgodnie z Kodeksem karnym, środkiem karnym między innymi jest:
A. świadczenie pieniężne,
B. nawiązka,
C. przepadek.

7. Zgodnie z Kodeksem karnym, środek karny w postaci zakazu wstępu na imprezę masową obejmuje wszelkie imprezy masowe:
A. tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na charakter imprezy masowej,
B. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszelkie zawody sportowe z udziałem polskiej kadry narodowej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
C. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

8. Zgodnie z Kodeksem karnym, okres, na który orzeczono środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych za dane przestępstwo, nie biegnie w czasie:
A. odbywania kary pozbawienia wolności za to przestępstwo,
B. odbywania kary pozbawienia wolności za inne przestępstwo,
C. wykonywania innego środka karnego.

9. Zgodnie z Kodeksem karnym, w razie skazania na karę ograniczenia wolności sprawcy, wobec którego nie orzeczono środka karnego, przepadku lub środka kompensacyjnego, jak również środka zabezpieczającego, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem:
A. roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania,
B. 2 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania,
C. 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

10. Zgodnie z Kodeksem karnym, przygotowanie jest karalne tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi; karalne jest przygotowanie do przestępstwa:
A. zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem,
B. umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach,
C. rozboju z użyciem broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu lub środka obezwładniającego.

11. Zgodnie z Kodeksem karnym, kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku; jeżeli czyn ten wywołało niewłaściwe zachowanie się funkcjonariusza lub osoby do pomocy mu przybranej, sąd:
A. stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary,
B. odstępuje od wymierzenia kary,
C. może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

12. Zgodnie z Kodeksem karnym, kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, a przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania:
A. nie popełnia przestępstwa,
B. korzysta z dobrodziejstwa nadzwyczajnego złagodzenia kary,
C. nie podlega karze.

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

Odpowiedzi

1. B
2. C
3. A
4. C
5. C
6. A
7. C
8. A
9. C
10. B
11. C
12. C

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej