Egzamin wstępny na aplikację komorniczą 2023

artykul

Już we wrześnie po raz szesnasty zostanie przeprowadzony państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Ile osób zostanie przyjętych w tym roku? Jak przebiega sam egzamin? O czym powinien pamiętać każdy zdający?

Kiedy odbędzie się egzamin wstępny na aplikację komorniczą?

Egzamin wstępny na aplikację komorniczą odbędzie się 30 września 2023 r. (w sobotę), o godz. 11.00. Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą należy złożyć w siedzibie komisji kwalifikacyjnej. Siedziby komisji kwalifikacyjnych mieszczą się w siedzibach rad izb komorniczych w:

- Krakowie, ul. Francesco Nullo 8/3, kod 31-543, dla obszaru właściwości Izb Komorniczych w Katowicach, w Krakowie i w Rzeszowie;
- Poznaniu, ul. Głęboka 4, kod 61-553, dla obszaru właściwości Izb Komorniczych w Poznaniu, w Szczecinie i we Wrocławiu;
- Warszawie, ul. Kaliska 23 lokal U5, kod 02-316, dla obszaru właściwości Izb Komorniczych w Białymstoku, w Gdańsku, w Lublinie, w Łodzi i w Warszawie.

>>Czytam więcej artykułów w: Aplikacja

Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą upływa w dniu 16 sierpnia 2023 r. Należy pamiętać, że termin ten nie podlega przywróceniu.

 

Jak przebiega egzamin wstępny na aplikację komorniczą?

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań. Należy jednak pamiętać, że w przypadku aplikacji komorniczej obowiązuje limit miejsc.

 

egzamin wstępny na aplikacje testy

Limit przyjęć na aplikację komorniczą w 2023 roku

Limit przyjęć na aplikację komorniczą ustala Minister Sprawiedliwośći po zasięgnięciui opinii Krajowej Rady Komorniczej. W 2023 roku limit ten ustalono na liczbę 333 miejsc, co oznacza niewielki wzrost w porównianiu z rokiem 2022. Wówczas limit ten wynosił 317 miejsc. Ustalony limit przyjęć -  z  podziałem na poszczególne izby komornicze - przedstawia się następująco:

- Izba Komornicza w Białymstoku 18 miejsc,
- Izba Komornicza w Gdańsku 40 miejsc,
- Izba Komornicza w Katowicach 44 miejsca,
- Izba Komornicza w Krakowie 34 miejsca,
- Izba Komornicza w Lublinie 28 miejsc,
- Izba Komornicza w Łodzi 34 miejsca,
- Izba Komornicza w Poznaniu 29 miejsc,
- Izba Komornicza w Rzeszowie 15 miejsc,
- Izba Komornicza w Szczecinie 20 miejsc,
- Izba Komornicza w Warszawie  36 miejsc,
- Izba Komornicza we Wrocławiu 35 miejsc. 

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Źródło:

- komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej