Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze 2022 w statystykach

artykul

Do tegorocznych testu wstępnego przystąpiło 5 806 osób. Niestety, jedynie 2 549 zdających może zaliczyć się do grona szczęściarzy, którzy niebawem będą szczycić się statusem aplikanta. Poznajmy więc statystyki tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze.

Aplikacja adwokacka, aplikacja radcowska, aplikacja notarialna, aplikacja komornicza

W sobotę, 24 września przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Jak wskazał resort sprawiedliwości, ogółem do testu wstepnego przystąpiło 5 806 osób. Największą popularnością w tym roku cieszyła się aplikacja radcowska, a chęć jej rozpoczęcia zadeklarowało aż 2 791 młodych prawników. Na drugim miejscu plasowała się aplikacja adwokacka, gdzie chętnych było nieco mniej, bo "jedynie"  2 173 osoby. 

 

 

Zestawienie statystyczne wyników 

W przeciwieństwie do egzaminów zawodowych, wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze poznajemy stosunkowo szybko, bo na ogół w ciągu dwóch dni od zakończenia egzaminu. Tak też było w tym roku, dlatego czas na statystyczne podsumowanie. Zgodnie z informacją podaną przez resort sprawidliwości, do egzaminów przystąpiło::

 

 

- na aplikację adwokacką – 2 173 osoby, a zdało je 911 osób, co stanowi 41,9 proc. przystępujących;

- na aplikację radcowską – 2 791 osób, zdało 1 151 osób,  co stanowi 41,2 proc.;

- na aplikację notarialną – 682 osoby, zdało 389 osób, co stanowi 57 proc. ;

- na aplikację komorniczą – 160 osób, zdało 98 osób, co stanowi 61,3%.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Opolu – 52,6 proc. oraz w komisji egzaminacyjnej w Katowicach – 52,4 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Toruniu – 29,3 proc.

W przypadku egzaminu na aplikację radcowską najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Krakowie – 53,3 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Olsztynie – 22,2 proc.

W przypadku egzaminu na aplikację notarialną najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Poznaniu – 68 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej we Wrocławiu – 52,3 proc.

Na egzaminie na aplikację komorniczą, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Krakowie – 71,1%, najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Warszawie – 56,9%.

Zestawienie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze z lat 2021 i 2022

Warto także porównań tegoroczną zdawalność z wynikami, jakie młodzi prawnicy osiągneli w roku ubiegłym. Według oficjalnych danych:

- na aplikację adwokacką – w 2022 roku  pozytywny wynik uzyskało  41,9 proc. przystępujących (w roku 2021 zdawalność wyniosła 59,8 proc.);

- na aplikację radcowską – w 2022 roku  pozytywny wynik uzyskało 41,2 proc. (w roku 2021 zdawalność wyniosła 59 proc.);

- na aplikację notarialną – w 2022 roku  pozytywny wynik uzyskało 389 osób, co stanowi 57 proc. (w roku 2021 zdawalność wyniosła 60,7 proc.);

- na aplikację komorniczą – w 2022 roku  pozytywny wynik uzyskało 98 osób, co stanowi 61,3% (w roku 2021 zdawalność wyniosła 64,2%).

 

Źródło:

- komunikat MS ws wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej