Egzamin wstępny na aplikację: Test - postępowanie zabezpieczające

artykul

Adepcie sztuki prawniczej, sprawdź, czy znasz prawo procesowe! Tym razem przyszłym aplikantom proponujemy rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość przepisów Kodeksu postępowania cywilnego normujących postępowanie zabezpieczające.

Test

Kodeks postępowania cywilnego jest aktem normatywnym regulującym postępowanie sądowe m.in. w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy test wielokrotnego wyboru dotyczący regulacji Kodeksu postępowania cywilnego normujących postępowanie zabezpieczające (art. 730 i n. k.p.c.). Powodzenia!

UWAGA! Na egzaminie wstępnym pytania będą zawierać tylko jedną prawidłową odpowiedź!

 

egzamin wstępny na aplikacje testy

 

1. Żądać udzielenia zabezpieczenia można:
a) w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny;
b) tylko w sprawach o świadczenie;
c) odpowiedzi a i b są nieprawidłowe.

2. Udzielenia zabezpieczenia może żądać:
a) tylko strona, przypozwany oraz prokurator;
b) każda strona lub uczestnik postępowania, bez potrzeby uprawdopodobnienia roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia;
c) każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

3. Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest:
a) tylko sąd rejonowy dla m.st. Warszawy;
b) sąd, w którego okręgu ma być wykonane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, a z braku tej podstawy lub w przypadku, w którym postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia miałoby być wykonane w okręgach różnych sądów - sąd rejonowy dla m.st. Warszawy;
c) sąd, w którego okręgu ma być wykonane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, a z braku tej podstawy lub w przypadku, w którym postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia miałoby być wykonane w okręgach różnych sądów – Sąd Najwyższy.

4. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia zgłoszony w toku postępowania rozpoznaje:
a) tylko Sąd Najwyższy;
b) sąd tej instancji, w której toczy się postępowanie, z wyjątkiem przypadku, gdy sądem tym jest Sąd Najwyższy. Wtedy o zabezpieczeniu orzeka sąd pierwszej instancji;
c) odpowiedzi a i b są nieprawidłowe.

5. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a nadto zawierać:
a) wskazanie sposobu zabezpieczenia;
b) wskazanie sumy zabezpieczenia – w sprawach o roszczenie pieniężne;
c) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.

6. Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia: 
a) przysługuje zażalenie;
b) przysługuje apelacja;
c) nie przysługuje żaden środek zaskarżenia.

7. Zabezpieczenie upada np.: 
a) w razie prawomocnego zwrotu albo odrzucenia pozwu lub wniosku; 
b) w razie oddalenia powództwa lub wniosku; 
c) w razie umorzenia postępowania.

8. Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje m.in. przez:
a) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
b) obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
c) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu.

9. Uwzględniając wniosek o zabezpieczenie przez uregulowanie stosunków na czas trwania postępowania, sposobów kontaktów z dzieckiem lub sposobu roztoczenia pieczy nad małoletnim dzieckiem w ten sposób, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach, sąd, na wniosek uprawnionego:
a) nie może w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia nakazać obowiązanemu, aby zapłacił on określoną sumę pieniężną na rzecz uprawnionego;
b) obligatoryjnie nakazuje obowiązanemu zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego na wypadek naruszenia obowiązków określonych w tym postanowieniu;
c) może w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia zagrozić obowiązanemu nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego na wypadek naruszenia obowiązków określonych w tym postanowieniu.

10. W sprawach o ochronę dóbr osobistych zabezpieczenie polegające na zakazie publikacji:
a) może być udzielone tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się temu interes publiczny;
b) jest udzielane niezależnie od istnienia interesu publicznego;
c) może być udzielone tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się temu ważny interes publiczny.

Rozwiązanie testu

Poniżej wskazujemy prawidłowe odpowiedzi na powyższe pytania:  
•    pytanie 1 – a;
•    pytanie 2 – c;
•    pytanie 3 – b;
•    pytanie 4 – b;
•    pytanie 5 – a, b, c;
•    pytanie 6 – a;
•    pytanie 7 – a, b, c;
•    pytanie 8 – a, b, c;
•    pytanie 9 – c;
•    pytanie 10 – c.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej