Z początkiem 2021 roku ustawodawca wprowadził obowiązek informowania ZUS o zawartych umowach o dzieło. Obowiązek jest realizowany w drodze złożenia formularza RUD i zasadniczo dotyczy wszelkich umów o dzieło, niezależnie od statusu prawnego zamawiającego. Szerzej na ten temat w niniejszym artykule.
Obowiązek zgłaszania zawartych umów o dzieło został wprowadzony przez ustawodawcę w ramach art. 22 ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568). Za pośrednictwem wskazanej ustawy nowelizującej zmodyfikowano z dniem 1.1.2021 r. ustawę z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.) poprzez dodanie, w art. 36 tej ustawy, ustępu 17 w brzmieniu:
„Płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje Zakład o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.”
Artykuł 36 ust 17 u.s.u.s. odnosi się do szerokiego spektrum podmiotów. Obowiązek rejestracji zawartej umowy o dzieło dotyczy zarówno płatnika składek, jak i osoby fizycznej, jak to ustawodawca dość niefortunnie ujął, „zlecającej” dzieło. Irrelewantna przy tym jest okoliczność polegająca na prowadzeniu działalności gospodarczej przez osobę fizyczną występującą w roli zamawiającego (lege non distinguente). Dyrektywy językowe wykładni art. 36 ust. 17 u.s.u.s. prowadzą do wniosku, że na zamawiającym nie spoczywa obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło, jeżeli umowa taka została zawarta przez niego z osobą, z którą wiąże go stosunek pracy na jakiejkolwiek podstawie. Obowiązek ten nie znajduje zastosowania także wtedy, gdy umowa o dzieło została zawarta przez wykonawcę dzieła z podmiotem trzecim, ale jej wykonanie następuje na rzecz pracodawcy wykonawcy dzieła.
Wzór formularza RUD stanowi załącznik nr 24 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20.12.2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366 ze zm.), wydanego na podstawie art. 49 ust. 2 i 4 u.s.u.s.
W formularzu RUD zamieszcza się dane stron umowy o dzieło, a więc osobno dane zamawiającego oraz dane wykonawcy dzieła. Mowa m.in. o numerach PESEL stron, ich adresach, imionach, nazwiskach, ewentualnie nazwie, NIP, REGON (w przypadku zamawiającego). Ponadto formularz zawiera pola, w których należy scharakteryzować zawartą umowę poprzez wskazanie daty jej zawarcia, daty rozpoczęcia wykonywania dzieła oraz daty zakończenia jego wykonywania. Należy także podać przedmiot zawartej umowy. Formularz RUD składa zamawiający, toteż on podpisuje się pod nim czytelnie.
Stan prawny: 15.1.2022 r.
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl. mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Kto dominuje na rynku piwa? Jest raport
2024-08-30 13:45Blockchain zapewni unikatowość weksla elektronicznego
2024-04-22 12:12UOKiK wydał decyzję ws. T-Mobile Polska
2024-01-07 11:00Kredyty mieszkaniowe nadal pikują
2023-02-04 10:00