Fiskus wysyła listy behawioralne

artykul

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra Finansów o akcję wysyłania podatnikom tzw. listów behawioralnych, czyli nieformalnych pism o charakterze informacyjnym, w których organy przedstawiają zastrzeżenia co do prawidłowego wywiązywania się przez obywateli z obowiązków podatkowych.

Fiskus listy pisze

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na akcję wysyłania przez organy podatkowe tzw. listów behawioralnych, czyli nieformalnych pism o charakterze informacyjnym, zawierających zastrzeżenia co do prawidłowego wywiązywania się przez obywateli z obowiązków podatkowych. W treści listu może znaleźć się wzmianka o tym, że urząd zauważył zdarzenie wywołujące skutki podatkowe.

Zakres przedmiotowy listu behawioralnego może dotyczyć nieograniczonego katalogu spraw podatkowych, np. prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, braku przeglądu kasy rejestrującej, nierozliczania przychodów z najmu, nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze dziedziczenia itd.

Odpowiedzieć, czy nie odpowiedzieć?

Polski ombudsman podkreśla, że praktyka wysyłania listów behawioralnych wzbudza dużo emocji wśród podatników. Wywołuje też szereg pytań co do obecnie stosowanej procedury. Obowiązująca Ordynacja podatkowa nie zawiera uregulowań odnoszących się do kierowania przez organy podatkowe listów behawioralnych.

Otrzymanie przez podatnika listu behawioralnego może wywołać stan niepewności i dezorientacji – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Pojawiają się wątpliwości co do podstawy prawnej kierowania tego rodzaju korespondencji, o to jakie będą konsekwencje ewentualnego braku odpowiedzi, jak też o to, w jakim terminie i w jaki sposób najlepiej skontaktować się z organem.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra Finansów

Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa, że szeroki zakres niesformalizowanej procedury ostrzegawczej w formie listu behawioralnego może w niektórych przypadkach stanowić pole do nadużyć w kontaktach organów z podatnikami. Pojawia się też pytanie o to, czy sposób procedowania w sprawie wysyłki listów behawioralnych pozostaje pod jakąkolwiek kontrolą.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o przedstawienie kompleksowych wyjaśnień w sprawie prowadzenia akcji wysyłania do obywateli listów behawioralnych. Ombudsman pyta też o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów behawioralnych oraz czy resort finansów kontroluje zasadność kierowania takich pism do podatników.

 

Źródło:
-pismo RPO do MF z 26.2.2024 r. dostępne w ramach BIP RPO, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-skarbowka-podatnicy-nieformalne-listy-mf [dostęp: 4.3.2024 r.].

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej