Flaga RP w świetle prawa

artykul

Biało-czerwone barwy stanowią symbol Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczane czcią i szacunkiem, swe miejsce znalazły na państwowej fladze.

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej. Stanowią one także główny symbol RP, który winien być otaczany czcią i szacunkiem przez każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkie organy państwowe, instytucje i organizacje.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Czym jest flaga Rzeczpospolitej Polskiej? Pytanie wydaje się banalne. Jak wskazuje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga określona wyżej flaga, z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej.

Podnoszenie flagi państwowej RP

Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad:

1) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
3) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów;
5) organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego - w czasie ich sesji;
6) organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.
 

A co z budynkami mieszkalnymi? Ustawa precyzuje i tę kwestię. Wskazuje, że flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą lub w innych miejscach niż wymienione wyżej - z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym

Kto podnosi flagę państwową z godłem RP?

Z kolei flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą:

1) przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji - w wypadkach przewidzianych w prawie i zwyczajach międzynarodowych;
2) cywilne lotniska i lądowiska;
3) cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą;
4) kapitanaty (bosmanaty) portów - na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.

Od kiedy obowiązuje Dzień Flagi RP?

W dniu 10 kwietnia 2004 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, dodająca art. 6a. Wedle jego treści, ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co ciekawe, mimo że dzień ten jest "świętem", to nie nie jest dniem wolnym od pracy, bowiem nie znajduje się on w wykazie dni wolnych od pracy, zawartym w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Ma to swoje konsekwencje. Przykładowo, nie znajdzie zastosowania regulacja z art. 123 § 3 Kodeksu postępowania karnego, stanowiącą o tym, iż "jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia".

 

marketing prawniczy

 

Podstawa prawna:

- art. 1, art. 6a, art. 7, art. 8 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j.Dz.U. z 2019 r., poz. 1509),

- art. 123 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (t.j.Dz.U. z 2021 r., poz. 534).

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej