Giełda kryptowalut usłyszała zarzuty

artykul

Kryptowaluty stały się jednym z popularnych, alternatywnych form lokowania oszczędności. Teraz giełda kryptowalut usłyszała zarzuty. Czego dotyczą?

Kryptowaluty receptą (wysokiego ryzyka) na inflację

Makroekonomia zmusiła wielu Polaków do poszukiwania  alternatywnych form lokowania swoich oszczędności. Z uwagi na  niski poziom oprocentowania depozytów bankowych oraz dynamiczne wzrosty wartości niektórych kryptoaktywów, dla wielu kryptowaluty stały się atrakcyjnym "produktem inwestycyjnym". Tymczasem mało kto pamięta, że rynek kryptowalut i kryptoaktywów (z wyłączeniem tokenów inwestycyjnych, które mają cechy zbliżone do instrumentów finansowych) nie jest częścią rynku finansowego w rozumieniu przepisów, gdyż nie posiada szczególnej regulacji prawnej. Tym samym rynek kryptowalut nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. 

Rynek kryptowalut to rynek nieregulowany, dlatego cechuje go brak szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów oraz ułatwiających im ewentualne dochodzenie roszczeń od nierzetelnych przedsiębiorców. W przypadku giełd i kantorów wymiany walut wirtualnych KNF sprawuje nadzór jedynie nad działalnością polegającą na świadczeniu usług płatniczych przez te podmioty zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Jednak na żadnym etapie nie można mówić o bezpośrednim nadzorze KNF nad działalnością związaną wprost z emisją oraz obrotem kryptowalutami i szerzej kryptoaktywami.

Kryptowaluty na liście UOKiK

Rynek kruptowalut, choć wyjęty spod nadzoru KNF, trafił na listę kontrolną UOKiK, który w ostatnim czasie podjął szereg działań na rynku kryptoaktywów.  W 2022 r. Prezes UOKiK wydał m.in. decyzję, w której uznał praktykę Coincasso OÜ za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na spółkę karę pieniężną. Ponadto trwają postępowania przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z Dubaju i Selfmaker Technology z Łodzi, a oprócz spółek zarzuty usłyszało też pięciu przedsiębiorców propagującym program partnerski Selfmaker Smart Solutions, który może opierać się na systemie promocyjnym typu piramida.Teraz UOKiK wziął pod lupę kolejnę giełdę kryptowalut.

>> Czytaj też: Tokeny pod lupą urzędu

Giełda kryptowalut z zarzutami

 Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu.

Jak wskazał Prezes UOKiK, giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać  przedsiębiorcę na tle innych podmiotów. Tym samym po zawiadomieniu przez KNF o rozpowszechnianiu nieprawdziwej informacji, UOKIK wszczął postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów, a operatorowi serwisu - spółce Good Solution Investments Limited - zostały postawione zarzuty.

Giełda kryptowalut Kanga Exchange stała się także przedmiotem zarzutu dotyczącego promowania serwisu. Na stronie internetowej użyto bowiem sformułowania, że jest ona „polską giełdą kryptowalut”, tymczasem operatorem serwisu Kanga Exchange jest Good Solution Investments Limited z siedzibą w Belize. Co istotne, zgodnie z regulaminem, prawem właściwym dla umów z użytkownikami jest również prawo Belize. W tej sytuacji fakt, że osobą uprawnioną do reprezentacji spółki jest obywatel Polski, w ocenie Prezesa UOKiK nie uzasadnia rozpowszechniania informacji o polskim pochodzeniu produktu. Zdaniem Prezesa Urzędu, wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki wprowadza konsumentów w błąd i może mieć wpływ na ich decyzje finansowe, zaś gdyby konsumenci od razu wiedzieli, że prawo polskie nie jest prawem właściwym do wykonania umowy ze spółką, mogliby wziąć pod uwagę ryzyka ekonomiczno-prawne i nie zdecydować się na skorzystanie z oferowanych usług.

Jeśli zarzuty w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów się potwierdzą, Good Solution Investmenst Limited grozi kara do 10 proc. obrotu. Spółka widnieje też na liście ostrzeżeń KNF w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa, a sprawę bada obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

 

Źródło:

- komunikat prasowy UOKiK, https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19230

- "Lista ostrzeżeń publicznych KNF", https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne?warningName=kanga&warningTypeId=all

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej