6 lipca minęło dokładnie 40 lat od uchwalenia ustawy o radcach prawnych, a zatem także i powstania niezależnego samorządu radców prawnych. Obchodzony jubileusz uczczono nie tylko wspaniałą galą w Teatrze Polskim w Warszawie, ale także istotnymi zmianami, które objęły Kodeks Etyki Radcy Prawnego.
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych trwał trzy dni i zakończył się 8 lipca. W jego trakcie delegaci uchwalili zmianę Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad przeprowadzania wyborów do organów samorządu radców prawnych, liczby członków tych organów oraz trybu ich odwoływania, a także uchwałę w sprawie zasad podejmowania uchwał przez organy samorządu radców prawnych. Najwięcej emocji budzą jednak zagadnienia związane z etyką. Warto więc spojrzeć, jak wygląda "nowy" Kodeks Etyki Radcy Prawnego, który wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.
Zmiany w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego okazały się gorącym tematem tegorocznego zjazdu. Do przedłożonego projektu uchwały w sprawie zmiany Kodeksu Etyki delegaci zgłosili aż 45 poprawek, a same dyskusje nad zmianami trwały wiele godzin. Ostatecznie jednak udało się uchwalić propozycje, rekomendowane w przedłożonym pod obrady projekcie. Jakie zmiany czekają więc radców prawnych od 1 stycznia?
Kodeks Etyki Radcy Prawnego poprzedzony będzie nową preambułą.Wedle jej treści radca prawny wykonując w sposób samodzielny i niezależny zawód zaufania publicznego służy dobru osób, których prawa i wolności zostały mu powierzone w celu ochrony. Pełni swą misję społeczną z poszanowaniem obowiązków wobec demokratycznego społeczeństwa, zawodu radcy prawnego oraz wymiaru sprawiedliwości. Zawód radcy prawnego podlegający ochronie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i zorganizowany na zasadzie samorządu stanowi jedną z gwarancji praworządności. Jest to zawód respektujący ideały i obowiązki etyczne ukształtowane przez tradycję jego wykonywania, przyczyniające się do godnego i uczciwego świadczenia pomocy prawnej.
W ramach jubileuszowego Zjazdu, delegaci dyskutowali także o zapisie dotyczącym obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w przypadku polubownych metod rozwiązywania sporów. W zmienionym zapisie kodeksu radca prawny będzie zobowiązany do zachowania w tajemnicy, także wobec sądów i innych organów, przebiegu i treści negocjacji podejmowanych w ramach polubownego załatwienia sprawy, który brał w nich udział. Tajemnica obowiązuje również innych radców prawnych występujących w imieniu tego samego podmiotu, nawet jeśli nie brali udziału w tych negocjacjach.
Istotnym punktem zmian jest także określenie zasad współpracy radcy prawnego z podmiotami nieuprawnionymi do świadczenia pomocy prawnej. Intencją tych zmian jest wzmocnienie ochrony klienta przed nieuczciwymi praktykami podmiotów nieuprawnionych do świadczenia pomocy prawnej w pełnym zakresie. Zgodnie ze zmianami radca prawny nie będzie mógł brać udziału lub pomagać w jakiejkolwiek formie, w jakimkolwiek charakterze lub w jakikolwiek sposób w prowadzeniu regulowanej działalności prawniczej przez podmioty nieuprawnione. Ponadto uznano, że radca prawny nie może wprowadzać w błąd odbiorców usług świadczonych przez osoby trzecie co do ich charakteru lub rzeczywistego pochodzenia. Dotyczy to m.in. zasad współpracy radcy prawnego z firmami odszkodowawczymi.
W ramach kolejnych zmian, mając na uwadze konieczność dostosowania uregulowań samorządowych do przepisów Kodeksu CCBE, wprowadzono postanowienie dotyczące przypisania konfliktu interesów.
Wśród zmian znalazło się także dostosowanie przepisów kodeksu w zakresie informowania o wykonywaniu zawodu do prawa Unii Europejskiej. Określono, że informowaniem o wykonywaniu zawodu jest komunikacja mająca na celu bezpośrednią lub pośrednią promocję radcy prawnego, jego wizerunku, wykonywania zawodu lub kancelarii bez względu na treść, formę lub środki komunikacji. Informowaniem nie będą natomiast proste i sprawdzalne informacje nie służące celom promocyjnym, a umożliwiające np. bezpośredni kontakt z radcą prawnym lub kancelarią, w szczególności nazwa domeny internetowej lub adres poczty elektronicznej, czy też odnoszące się do usług lub wizerunku radcy prawnego i opracowane w sposób niezależny, w szczególności bez wynagrodzenia.
Zjazd wskazał, że radca prawny obowiązany jest postępować w stosunku do aplikanta radcowskiego rzetelnie i uczciwie, zgodnie z prawem, zasadami etyki zawodowej oraz dobrymi obyczajami, co dotyczy zarówno patronatu, jak i relacji zawodowych z aplikantami.
Zmienione przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. W ten oto sposób, 40 lat od powstania, samorząd radców prawnych, choć nieśmiało, wkracza w nową erę.
Źródło:
- oficjalny komunikat dotyczący obrad Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, https://kirp.pl/nadzwyczajny-krajowy-zjazd-radcow-prawnych-zakonczyl-obrady/
.
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Sztuczna inteligencja tematem czerwcowego webinarium dla prawników
2023-06-18 09:3016 czerwca odbędzie się 6. Krakowskie Forum Karnistyczne
2023-06-02 14:00Ilu mamy w Polsce notariuszy? Podano dane za 2023 rok
2024-04-27 10:597 Złotych Zasad Tworzenia Umów
2023-02-09 20:30Trwa konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego
2024-02-12 09:20