UOKiK skontrolował odzież męską. Czas poznać wyniki.
Jak informuje Urząd, Inspektorzy ocenili w 2021 roku oznakowanie oraz jakość 780 partii męskich ubrań wizytowych. Procent nieprawidłowości jest niestety porównywalny do tego w ubiegłych latach – wynosi 26 proc. W laboratorium przetestowano 100 partii. Rzeczywisty skład produktów różnił się od tego podanego na etykiecie w 37 przypadkach. Jak wykazała kontrola, włókna naturalne, które są droższe, zastąpione były tańszymi – sztucznymi i syntetycznymi.
Etykieta jest elementem dostarczającym kupującemu wiedzy o produkcie. Jak wskazał Prezes UOKiK, konsumenci coraz częściej czytają etykiety i przywiązują większą wagę do jakości kupowanych produktów oraz sposobów ich wytworzenia. Powinni zatem wiedzieć za co w rzeczywistości płacą, a w tym zakresie niezbędne jest zaufanie do zapewnień sprzedawcy czy producenta. Kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania w laboratorium UOKiK w Łodzi udowodniły, że informacje na etykietach o składzie ubrań zbyt często nie pokrywają się z rzeczywistością.
Etykiety i oznakowanie odzieży musi być trwałe, czytelne, widoczne i łatwo dostępne oraz starannie przymocowane. Prawidłowe oznaczenie musi zawierać pełną i faktyczną informacje o składzie. Ponadto konsument powinien znaleźć tam dane producenta i cenę produktu. Jak wynika z komunikatu, Inspektorzy zakwestionowali oznakowanie w 167 przypadkach, co stanowi ponad 21 proc. sprawdzonych partii. Najczęstsze błędy dotyczyły zastosowania nieprawidłowych nazw np. cotton zamiast bawełna oraz niepełnej informacji o składzie np. „90% bawełna”, „3% lycra”, bez informacji o włóknach, które stanowią pozostałe 7 proc. W 5 partiach producent zupełnie pominął informacje o składzie.
Źródło:
- komunikat prasowy UOKiK, https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19015
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Chemia w produktach - Inspekcja Handlowa opublikowała raport
2024-10-05 08:00Czym jest ochotniczy zaciąg do wojska?
2024-05-18 10:57Jedyny lek znika z aptek - RPO interweniuje
2022-08-26 20:59Podróżne ABC, czyli jak nie stać się przemytnikiem
2022-06-26 07:00Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
2023-12-24 15:00Testament ustny audiowizualny przedmiotem prac legislacyjnych
2024-06-08 20:14