Inauguracja XVI rocznika aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej

Inauguracja XVI rocznika aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/right-law-attorney-justice-4926156/

Uroczystości inauguracji szkolenia zaplanowano na marzec. Poznaliśmy szczegóły.

XVI rocznik aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej 2025

Egzaminy wstępne na aplikacje sędziowską i prokuratorską zakończyły się w listopadzie ubiegłego roku. Do drugiego etapu zakwalifikowano tych kandydatów, którzy z testu uzyskali wynik 120 punktów. Osoby te musiały następnie wykazać swe umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresów właściwych norm prawnych. Ostatecznie z 1197 zdających do części pisemnej egzaminu  dopuszczonych zostało 440 młodych prawników. Nie wszyscy jednak będą mogli poszczycić się statusem aplikanta. Ostatecznie na aplikację sędziowską przyjęto 153 kandydatów, z kolei na aplikację prokuratorską - 75.

Uroczystości inauguracji szkolenia

Aplikanci XVI rocznika aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej będą uczestniczyli w uroczystości inauguracji szkolenia w dniu 3 marca 2025 roku. Rozpoczną się one o godz. 13.00 w Auli Głównej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Program uroczystości inauguracji obejmuje:

1. Otwarcie uroczystości.
2. Odśpiewanie hymnu państwowego oraz hymnu Unii Europejskiej.
3. Wystąpienie Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
4. Wystąpienia zaproszonych gości.
5. Wykład prof. dr. hab. Piotra Tulei pt. Czy sędzia i prokurator powinni poświęcić własne poczucie sprawiedliwości na rzecz panującego porządku prawnego?
6. Ślubowanie aplikantów.
7. Zamknięcie uroczystości. 

Aplikacja sędziowska i aplikacja prokuratorska

Każda aplikacja (sędziowska, prokuratorska, adwokacka radcowska, komornicza czy notarialna) jest formą szkolenia zawodowego mającego na celu przygotowanie do wykonywania określonego zawodu prawniczego.

Aplikacja prokuratorska trwa 36 miesięcy. Jej celem jest jest przygotowanie aplikantów do wykonywania zawodu prokuratora. W związku z tym - jak wskazuje KSSiP - szkolenie i praktyki odbywają się nie tylko w sądach powszechnych i prokuraturach, wojewódzkich sądach administracyjnych, ale także w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Prof. J. Sehna w Krakowie, jednostkach policji, w tym w Szkole Policji w Katowicach, jednostkach administracji skarbowej, a także w aresztach śledczych i zakładach karnych. Warto przy tym wspomnieć, że aplikant prokuratorski, po ukończeniu 12 miesięcy aplikacji prokuratorskiej może występować przed sądem rejonowym w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa zagrożone karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności lub karą łagodniejszego rodzaju oraz wykroczenia, a także przed tym sądem w postępowaniu wykonawczym.

Aplikacja sędziowska także trwa 36 miesięcy i rozpoczyna się nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej listy przyjętych na tę aplikację.W trakcie aplikacji sędziowskiej aplikanci odbywają zajęcia w Krajowej Szkole oraz praktyki zgodnie z programem aplikacji. Dyrektor Krajowej Szkoły wyznacza każdemu aplikantowi patrona koordynatora- sędziego, który służy aplikantowi pomocą merytoryczną oraz nadzoruje i koordynuje prawidłowy przebieg jego praktyk, zgodnie z programem aplikacji. Na czas odbywania przez aplikanta praktyk Dyrektor Krajowej Szkoły, na wniosek patrona koordynatora, wyznacza aplikantowi również patrona każdej z praktyk, który zapoznaje aplikanta z czynnościami należącymi do zakresu jego obowiązków w trakcie praktyki. Po zakończeniu praktyki patron przedstawia patronowi koordynatorowi pisemną opinię wraz z oceną przebiegu praktyki. Warto zaznaczyć, że po odbyciu 24 miesięcy aplikacji sędziowskiej, aplikant będzie mógł zostać upoważniony przez sędziego patrona praktyki do wykonywania czynności, w tym zadawania pytań świadkom, biegłym i stronom, w trakcie posiedzenia jawnego lub rozprawy, stanowiących kompetencję sędziego – przewodniczącego składu, w obecności i pod nadzorem sędziego.

 

Źródło:

Komunikat Nr 38/2024 Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 5 listopada 2024 r. w sprawie ogłoszenia wyników pierwszego etapu konkursu, listy kandydatów dopuszczonych do drugiego etapu konkursu oraz wskazania miejsca i godziny przeprowadzenia drugiego etapu konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2024 r., https://www.kssip.gov.pl/node/9642

Komunikat Nr 2/2025 Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 16 stycznia 2025 r. w sprawie ogłoszenia list kandydatów przyjętych na XVI rocznik aplikacji sędziowskiej i XVI rocznik aplikacji prokuratorskiej, https://www.kssip.gov.pl/node/9736

Komunikat Nr 7/2025 Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z 14 lutego 2025 r. w sprawie uroczystości inauguracji XVI rocznika aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej,https://www.kssip.gov.pl/node/9766

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej