Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy.
Świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 800 +" przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia przez nie 18 roku życia. O świadczenie to mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. Świadczenie wychowawcze przysługuje również opiekunowi prawnemu dziecka oraz w niektórych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.
O świadczenie wychowawcze 800plus mogą ubiegać się także rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Wniosek o świadczenie wychowawcze, przez Internet można złożyć przez:
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia
- platformę PUE ZUS lub aplikację mZUS
- bankowość elektroniczną.
Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego będzie prowadzone przez ZUS w formie elektronicznej. Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi osoba znajdzie na swoim profilu na PUE ZUS. Przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Jeśli świadczenie wychowawcze zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS – także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Istnieją sytuacje, w których rodzic otrzyma świadczenie wychowawcze (800plus) z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. W tym celu należy spełnić ustanowiony przepisami ustawy warunek terminowego złożenia wniosku. Rodzice mają bowiem jedynie 3 miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze, gdy chcą je otrzymać z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Źródło:
Komunikat MPRiPS, https://www.gov.pl/web/rodzina
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Poczta Polska zmienia dane abonentów RTV, interweniuje RPO
2023-05-04 12:10Nowelizacja prawa rodzinnego: Reprezentant dziecka
2023-07-26 12:03MZ: Limit na e-recepty ma charakter techniczny
2023-08-04 13:30Kto może prowadzić czterokołowiec?
2023-07-19 18:30Przepisy o przemocy w rodzinie w nowelizacji
2023-01-05 22:41