Niektórzy prawnicy zdecydowali się na wniesienie odwołania od wyniku egzaminu zawodowego. Dla osób, które otrzymały wynik negatywny to jedyny sposób, by uzyskać wpis na listę adwokatów czy radców prawnych bez konieczności ponownego przystępowania do egzaminacyjnych zmagań. A jak przebiega procedura przed Komisją II stopnia?
Od uchwały o wyniku egzaminu radcowskiego zdającemu przysługuje odwołanie do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Komisja II stopnia to komisja odwoławcza, w skład której wchodzi odpowiednio:
1) 5 członków, spośród których wyznacza przewodniczącego, wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości
2) 4 członków wskazanych przez Krajową Radę Radców Prawnych
oraz
1) 5 członków, spośród których wyznacza przewodniczącego, wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości
2) 4 członków wskazanych przez Naczelną Radę Adwokacką.
Do zadań komisji odwoławczej należy rozpatrywanie odwołań od wyników egzaminu radcowskiego oraz egzaminu adwokackiego.
Do komisji odwoławczych powoływani są sędziowie sądów wyższych instancji oraz adwokaci i radcowie prawni z wieloletnim stażem wyróżniający się wysokim poziomem wiedzy i dużym doświadczeniem zawodowym, tym samym - stosownie do wymogów ustawowych - dający rękojmię rzetelnego rozpoznania odwołań. Osoby te są czynne zawodowo, z racji czego ciąży na nich wiele innych obowiązków, co przekłada się na czas rozpoznania poszczególnych odwołań. Jednakże bieżące wykonywanie czynności orzeczniczych czy praktyki prawniczej jest wartością niezwykle pożądaną w kontekście wymogu posiadania przez członków komisji odwoławczych wysokich kwalifikacji, w szczególności aktualnej wiedzy prawniczej niezbędnej dla należytego rozpoznawania odwołań. Jednak jak słusznie wskazuje sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dla prawidłowego ustalenia wyniku egzaminu wartością wyższą niż szybkość postępowania są wysokie kwalifikacje członków komisji i w sytuacji konfliktu tych wartości prymat należy przyznać kwalifikacjom merytorycznym. Należy przy tym zauważyć, że dotychczasowa praktyka działań komisji II stopnia pokazuje, że odwołania rozpatrzone są na kilka miesięcy przed następnym egzaminem zawodowym. Komisje odwoławcze na ogół kończą swoje prace jesienią.
Rozpoznawanie odwołań od wyników egzaminów zawodowych zostało powierzone organom wieloosobowym. Przedmiotem rozpoznania nie jest jednak zadanie egzaminacyjne, a praca zdającego, oceny sporządzone przez egzaminatorów i wniesione odwołanie. Każde odwołanie oceniane jest indywidualnie i za każdym razem komisja musi odnieść się do prezentowanych w jego treści zarzutów w kontekście ocenianej pracy egzaminacyjnej i ustawowych kryteriów ocen, spośród których szczególne znaczenie ma zabezpieczenie interesu reprezentowanej strony. W praktyce większość odwołań od wyników egzaminów zawodowych jest bardzo obszerna, niektóre liczą nawet kilkadziesiąt stron, a w znacznej części przypadków odwołania dotyczą więcej niż jednej części egzaminu.
Prace komisji odwoławczej odbywają się na posiedzeniach. Przewodniczący komisji odwoławczej wyznacza miejsce, terminy i sposób odbywania posiedzeń komisji oraz kieruje jej pracami, w szczególności:
1) rozdziela pracę pomiędzy siebie i członków komisji odwoławczej, wskazując osobę odpowiedzialną za sporządzenie pisemnej opinii dotyczącej zasadności poszczególnych zarzutów podniesionych w odwołaniu, mając na uwadze zakres odwołania lub zakres pracy pisemnej z zadania z danej części egzaminu adwokackiego / radcowskiego, doświadczenie i wiedzę członków komisji odwoławczej z zakresu prawa objętego odwołaniem, a także zapewnienie możliwie równego rozdziału prac;
2) wskazuje członka komisji odwoławczej lub członków komisji odwoławczej, którzy referują daną sprawę komisji odwoławczej;
3) wyznacza członka komisji odwoławczej, który sporządza protokół każdego posiedzenia komisji odwoławczej oraz protokół zbiorczy prac tej komisji.
Uchwały są podejmowane większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków komisji odwoławczej. Od uchwały komisji odwoławczej służy skarga do sądu administracyjnego.
Źródło:
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości na interpelację nr 30131 w sprawie funkcjonowania komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – apelacja
2023-02-06 20:57Poradnik Aplikanta - Egzamin adwokacki 2023
2023-01-18 08:15232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2023-05-03 12:00Rozpoczęły się zawodowe egzaminy prawnicze
2022-05-10 10:00Rusza kolejna edycja Summer Camp UOKiK
2024-05-09 10:20Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – mienie
2024-07-07 09:19