Jak sporządzić testament holograficzny?

artykul

Czym jest testament holograficzny i jak go sporządzić? Odpowiadamy.

Testament holograficzny jako czynność prawna

Testament (art. 941 i n. k.c.) jest jedynym sposobem rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Z punktu widzenia rozważań teoretycznych testament stanowi jednostronną czynność prawną mortis causa, dokonywana osobiście przez testatora. Sama czynność prawna dochodzi do skutku w momencie złożenia oświadczenia woli, którym testator rozrządza swym majątkiem na wypadek śmierci. Skutek rozporządzający testamentu następuje jednak dopiero z chwilą jego śmierci. Do tego czasu można testament odwołać lub zmienić. 

Testament holograficzny (testament własnoręczny) jest jednym z typów testamentu zwykłego, uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Wśród testamentów zwykłych wyróżnia się też:
1) testament notarialny, jak też
2) testament allograficzny. 

Oprócz testamentów zwykłych Kodeks cywilny normuje testamenty szczególne (art. 952 i n. k.c.).

Sporządzenie testamentu holograficznego

Testament holograficzny jest aktem formalnym, co oznacza, że nie może być sporządzony w dowolny sposób, lecz z uwzględnieniem przepisów prawa spadkowego. Testament taki powinien być w całości napisany pismem ręcznym, opatrzony datą i podpisany przez spadkodawcę. W tym miejscu należy wskazać jednak, że o ile brak daty nie tamuje ważności testamentu (zob. art 949 § 2 k.c.), o tyle sporządzenie go w formie elektronicznej nie wywoła skutku prawnego, nawet jeżeli wydruk został własnoręcznie podpisany.

Ważne
Testament sporządzić i odwołać może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Przy sporządzaniu testamentu holograficznego należy mieć na uwadze treść testamentu poprzedniego, o ile taki został w przeszłości sporządzony. W razie milczenia spadkodawcy wszystkie jego testamenty są ważne. W takim przypadku, w chwili otwarcia spadku, postanowienia poprzedniego testamentu ulegają odwołaniu, jeżeli nie dają się pogodzić z postanowieniami nowego testamentu.

Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. W przypadku wielości spadkobierców możliwe jest określenie ich udziałów. W braku takiego określenia dziedziczą oni spadek w częściach równych.

Należy unikać zastrzegania warunku lub terminu w treści testamentu. Zastrzeżenie takie może wywołać skutek w postaci nieważności powołania spadkobiercy, jeżeli z testamentu lub okoliczności wynika, że nie zostałby on powołany bez takiego zastrzeżenia. Nieważność powołania nie może jednak nastąpić, jeżeli ziszczenie się lub nieziszczenie się warunku lub terminu nastąpiło przed otwarciem spadku. 

Uwaga!
Sporządzenie testamentu nie tamuje możliwości domagania się zachowku przez osoby uprawnione.

Odwołanie testamentu

Odwołanie poprzedniego testamentu może nastąpić przez sporządzenie nowego albo przez zniszczenie poprzedniego testamentu w zamiarze jego odwołania. Zniszczenie testamentu bez zamiaru jego odwołania nie wywołuje skutku prawnego. W literaturze wskazuje się, że w razie zagubienia testamentu albo samowolnego zniszczenia go przez osobę trzecią nie powoduje utraty jego skuteczności prawnej. Testament taki może zostać odtworzony przez sąd spadku (por. N. Szok, Prawo spadkowe. Teoria. Orzecznictwo. Kazusy, Warszawa 2018, s. 57). Skutek odwołania testamentu wystąpi także wtedy, gdy spadkodawca wprowadzi do testamentu zmiany, z których wynika wola jego odwołania.

Poniżej przytoczono fragment projektu testamentu, w którym spadkodawca odwołuje poprzednie testamenty.

Szczecin, dnia 11 stycznia 2023 r.

Testament

Niniejszym powołuję do całości spadku po mnie Matyldę Nowak, nr PESEL 88888888888, zam. przy ul. Polskiej 88, 88-888 Szczecin.
(…)
Tracą moc wszelkie moje wcześniejsze testamenty. 

Zdzisław Iksiński

 

Fragment projektu testamentu holograficznego pochodzi z Programu Scripta https://programscripta.pl

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej