Jak w innych krajach obchodzi się Święto Niepodległości?

artykul

11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości. A jak niepodległość świętuje się w innych krajach?

Dzień Niepodległości w innych państwach

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości są niezwykle zróżnicowane i odbywają się na całym świecie. Oto wykaz świąt narodowych niektórych państw obcych, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne:

- 1 stycznia Republika Haiti Dzień Niepodległości (1804)
- 26 stycznia Republika Indii Dzień Republiki (1950)
- 24 lutego Republika Estońska Dzień Niepodległości (1918)
- 16 lutego Republika Litewska Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego (1918)
- 25 marca Republika Grecka Dzień Niepodległości (1821)
- 26 maja Gruzja Dzień Niepodległości (1991)
- 28 maja Republika Azerbejdżanu Rocznica Proklamacji Republiki (1918)
- 4 lipca Stany Zjednoczone Ameryki Dzień Niepodległości (1776)
- 11 sierpnia Republika Czadu Święto Niepodległości (1960)
- 28 października Republika Czeska Proklamacja Niepodległości (1918)
- 11 listopada Republika Angoli Dzień Niepodległości (1975)
- 18 listopada Republika Łotewska Dzień Niepodległości (1918)
- 2 grudnia Zjednoczone Emiraty Arabskie Dzień Niepodległości (1971)
- 6 grudnia Republika Finlandii Dzień Niepodległości (1917)

Państwa, które odzyskały niepodległość w 1918 roku

Polska nie jest jedynym krajem, który łączy Święto Niepodległości z rokiem 1918. Państwa, które także wiążą swą niepodległość z tą datą to:

- Republika Estońska Dzień Niepodległości (24 lutego 1918)
- Republika Litewska Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego (16 lutego 1918)
- Republika Azerbejdżanu Rocznica Proklamacji Republiki (28 maja 1918)
- Republika Czeska Proklamacja Niepodległości (28 października 1918)
- Republika Łotewska Dzień Niepodległości (18 listopada 1918)

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w innych państwach

Jak inne kraje świętują rocznice uzyskania niepodległości?

Zacznijmy od Izraela. W 2008 roku kraj ten świętował  60. rocznicę utworzenia państwa Izrael, a dzień ten nowi nazwę Dnia Niepodległości. Dnia 14 maja 2008 roku ceremonia rozpoczęła się o godzinie 20.00 (19.00 czasu polskiego) i na całym terytorium państwa izraelskiego rozległy się dźwięki syren, rozpoczynające oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Izraela Szimona Peresa pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. W przemówieniu do narodu premier Ehud Olmert powiedział, że: „Bóg spełnił swoją obietnicę. My potomkowie Abrahama, odziedziczyliśmy ziemię, zapełniliśmy ją tak, że pustynia zakwitła”. Dzień Niepodległości ma przypominać o tym, że Żydzi mają suwerenne państwo Izrael. Ponadto ma on upamiętnić 22 437 izraelskich żołnierzy poległych w walkach o utworzenie go w maju 1948 roku, a także 1634 cywilów zabitych w zamachach terrorystycznych. Pod Ścianą Płaczu odmówiono więc modlitwę za zmarłych – Kadisz. Zebrana ludność odśpiewała hymn narodowy, a w trakcie uroczystości Szimon Peres powiedział: „Naród żydowski wrócił tutaj, aby walczyć o swoją ojczyznę i to o nią wasi synowie się bili. Od 60 lat mamy swoją ojczyznę i walczyliśmy o nią w morzu łez. [...] Chcemy żyć w pokoju z naszymi sąsiadami i chcemy ściskać im rękę, lecz nasi wrogowie wiedzą, że możemy także nacisnąć spust” (G. Pieńkowski, 60. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo Izrael, Seria SWSPiZ w Łodzi: Studia i Monografie, nr 24, Łódź 2009, ss. 173–188).

Huczne obchody Dnia Niepodległości praktykują również Amerykanie. Każdego roku, dnia 4 lipca obywatele USA świętują kolejne rocznice podpisania w Filadelfii Deklaracji Niepodległości. Tradycyjnie na ten dzień przygotowywane są federalne i prywatne imprezy. Święto to nie może także odbyć się bez parad,koncertów, pokazów sztucznych ogni oraz bicia dzwonów, zaś amerykańskie rodziny w ten dzień organizują tradycyjne barbecue lub pikniki. Charakterystyczne jest też przyozdabianie budynków w flagi i barwy narodowe (A. Stocka, Echa obchodów setnej rocznicy podpisania przez USA Deklaracji Niepodległości w prasie warszawskiej, Białostockie Teki Historyczne, T. 6, 2008, s. 95-112).

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej