Jak wygląda rozliczanie VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym?

Jak wygląda rozliczanie VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym?

Źródło grafiki:

Prowadzenie działalności handlowej np. e-commerce na terenie Unii Europejskiej daje sporo przywilejów, szczególnie podatkowych. Jeśli importujesz i eksportujesz towary z krajami uwzględnionymi w ramach strefy wewnątrzwspólnotowej, zyskujesz możliwość łatwiejszego rozliczenia podatku poprzez tzw. wewnątrzwspólnotowy VAT. Co to oznacza w praktyce? Przejdź dalej i dowiedz się więcej.

Co to jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

WNT, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to jedna z wielu transakcji, jakie można realizować na terenie Unii Europejskiej. To pojęcie obejmuje przede wszystkim przedsiębiorców, którzy handlują towarami i są zobligowani do rozliczenia tzw. VATu należnego.

Zgodnie z Ustawą o VAT WNT jest nabyciem prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub importowane na terytorium kraju członkowskiego UE.

Transakcje zawierane w ramach WNT obligują przedsiębiorców do rejestracji w procedurze VAT-UE na formularzu VAT-R przesyłanym do urzędu skarbowego.

Kto składa VAT UE, a kiedy nie ma takiego obowiązku?

Aby w prosty sposób ustalić, kto składa VAT UE, warto sięgnąć do aktualnych regulacji prawnych. Zgodnie z ustawodawstwem podatek VAT rozliczany w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych jest rozliczany na trzy sposoby:

  1. Jeśli miejscem świadczenia usługi lub sprzedaży towaru jest kraj nabywcy poza UE, to wtedy nabywca płaci podatek VAT na miejscu.
  2. Świadczenie usług na rzecz kontrahentów na terenie UE, wtedy usługa nie podlega opodatkowaniu VAT i ponownie nabywca płaci podatek VAT.
  3. W przypadku importu usług i towarów spoza UE, usługi są w pełni opodatkowane zgodnie z Ustawą o VAT.

Warto wiedzieć, że podczas rejestracji i rozliczania podatku VAT od transakcji zwieranych zk kontrahentami z państw członkowskich kluczowym identyfikatorem przedsiębiorstwa jest wewnątrzwspólnotowy numer VAT. Zobacz, jak sprawdzić ten numer: https://taxology.co/pl/blog/jak-sprawdzic-wewnatrzwspolnotowy-numer-vat/.

Jak w praktyce przebiega rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowych w ramach podatku VAT?

Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego VATu jest wyjątkowo proste. Wyjątkiem od reguły jest świadczenie usługi na rzecz kontrahentów na terenie UE – wtedy jako przedsiębiorca nie płacisz podatku VAT i wystawiasz fakturę bez tego podatku ze stosowną adnotacją „odwrotne obciążenie”.

Aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT na fakturze dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, zadbaj o:

  • udokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji z odpowiednią stawką podatku VAT, wartością sprzedaży netto oraz kwotą należnego podatku,
  • nie zapomnij o adnotacji o odwrotnym obciążeniu,
  • dodaj numer wewnątrzwspólnotowy VAT na fakturze.

Pamiętaj, że dokumenty handlowe należy przygotować nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy transakcja została zawarta.

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej