Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

artykul

Wojna za wschodnią granicą wciąż trwa, w konsekwencji czego do Polski przyjechało już ponad 5 mln osób, których znaczna część stała się czynnymi uczestnikami rynku pracy. W ramach pomocy, polski rząd stworzył szczególne przepisy, które ułatwiają obywatelom Ukrainy legalny pobyt i pracę w naszym kraju.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce?

Jak podaje resort pracy, w Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini, a dalej – Gruzini.Warto wskazać, że pod koniec lipca zatrudnionych było niemal 736 tys. Ukraińców, a tylko na mocy uproszczonych procedur zatrudnienia obywateli Ukrainy pracę w Polsce znalazło blisko 390 tys. osób.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Przepisy wskazują, że zatrudnić można obywatela Ukrainy lub małżonka obywatela Ukrainy, o ile jego pobyt na terytorium jest legalny.

W Polsce może pracować obywatel Ukrainy, który:

 -  przebywa legalnie w Polsce i ma ważny tytuł pobytowy albo
 -  przybył legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce.

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przez określenie obywatel Ukrainy rozumie się także małżonka obywatela Ukrainy, który nie ma obywatelstwa ukraińskiego, o ile przybył na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Tym samym, małżonek obywatela Ukrainy, który nie ma obywatelstwa ukraińskiego, o ile przybył do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, przebywa legalnie w Polsce i w związku z tym przysługuje mu prawo do legalnego zatrudnienia na podstawie zgłoszenia złożonego przez pracodawcę.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku, korzystają z ochrony czasowej. Ich pobyt jest legalny przez 18 miesięcy – licząc od 24 lutego 2022 roku (niezależnie od daty rzeczywistego przekroczenia granicy) – czyli do 23 sierpnia 2023 roku.

UWAGA!  Obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku, utraci prawo legalnego pobytu , jeżeli wyjedzie z Polski na dłużej niż 1 miesiąc. To ograniczenie nie ma jednak zastosowania do osób skierowanych do wykonywania pracy lub usług poza granicami Polski przez podmioty prowadzące działalność na terytorium Polski.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy

Obywatela Ukrainy można zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub umowy‑zlecenia. Przepisy wymagają, by w ciągu 14 dni od daty podjęcia pracy pracodawca poinformował powierzeniu wykonywania pracy powiatowy urząd pracy, właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Przedstawiona procedura dotyczy zarówno obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski 24 lutego 2022 roku lub później, jak i osób, które przebywają legalnie w Polsce na innej podstawie (na przykład zezwolenia na pobyt czasowy).

Pamiętaj! Jeżeli obywatel Ukrainy wjechał do Polski ze względu na działania wojenne w okresie od dnia 24 lutego 2022 roku i jego pobyt w Polsce został uznany za legalny przez 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 roku, to jego pracę można zalegalizować wyłącznie na podstawie powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy. Nie można zatrudnić takiej osoby w inny sposób, na przykład oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy. Ponadto, pracownik z Ukrainy zatrudniony na podstawie zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy może swobodnie zmienić pracodawcę, bowiem w okresie 18 miesięcy (licząc od 24 lutego 2022 roku) może pracować na podstawie ogólnego dostępu do rynku pracy dla obywateli Ukrainy.

Co trzeba podać w zgłoszeniu do urzędu pracy?

W zgłoszeniu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy musisz podać:

-   informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi
-   dane osobowe cudzoziemca
-   informacje dotyczące wykonywanej pracy.

Informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi:

 -   nazwa albo imię (imiona) i nazwisko
 -   adres siedziby albo miejsca zamieszkania
 -   numer telefonu lub adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym
 -   numery identyfikacyjne NIP i REGON (w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) albo numer PESEL (w przypadku osoby fizycznej)
-    numer wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia – w przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, prowadzącego agencję zatrudnienia świadczącą usługi pracy tymczasowej
 -   symbol PKD i opis wykonywanej działalności związanej z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę.

Dane osobowe cudzoziemca:

  -  imię (imiona) i nazwisko
  -  data urodzenia
  -  płeć
  -  obywatelstwo
  -  rodzaj, numer i seria dokumentu podróży lub innego dokumentu stwierdzającego lub pozwalającego ustalić tożsamość i państwo, w którym wydano ten dokument
  -  numer PESEL – o ile został nadany.

Informacje dotyczące wykonywanej pracy:

 -   rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy
 -   stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy
 -   miejsce wykonywanej pracy
 -   miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia
 -  wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu
-    liczbę wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 roku oraz na dzień złożenia powiadomienia.

 

Źródło:

- informacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, https://www.gov.pl/web/rodzina/ponad-milion-cudzoziemcow-pracuje-legalnie-w-polsce

-  art. 1-4, 22, 42 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej