Jakie kroki należy podjąć gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

artykul

Towarzystwa ubezpieczeniowe wręcz nagminnie zaniżają wysokość należnego poszkodowanemu świadczenia. Niezależnie od przyczyny, zaniżenie kwoty odszkodowania może znacząco wpłynąć na zdolność do pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji, naprawy mienia czy pokrycia innych strat związanych z wypadkiem. W takiej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć jakie kroki podjąć, aby skutecznie walczyć o należne świadczenia i chronić swoje prawa.

Analiza decyzji ubezpieczyciela 

Podejrzewasz, że ubezpieczyciel zaniża wartość należnego Ci odszkodowania? Zastanawiasz się, co w takiej sytuacji zrobić? Analiza decyzji ubezpieczyciela jest w tym momencie kluczowa. Jej przeprowadzenie warto zlecić doświadczonemu prawnikowi, który zapozna się z decyzją ubezpieczyciela, a w szczególności:

  • powodem zaniżenia odszkodowania - ubezpieczyciel powinien jasno określić, dlaczego kwota została obniżona, co może być związane z oceną szkody, obowiązującymi warunkami polisy czy brakującymi dokumentami;
  • wyliczeniami - prawnik sprawdzi, jak ubezpieczyciel obliczył wysokość odszkodowania i upewni się, że wszystkie koszty zostały prawidłowo uwzględnione.

Kolejnym krokiem będzie zestawienie decyzji ubezpieczyciela z warunkami Twojej polisy ubezpieczeniowej. A w przypadku, jeśli odpowiedzialność za zdarzenie ponosi sprawca (np. wypadku komunikacyjnego), zebranie i analiza dodatkowego materiału dowodowego w celu przygotowania odwołania. 

Dowody, które mogą uzasadnić Twoje roszczenia 

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie Cię wzywać do uzupełnienia dokumentów, z których mogłoby jasno wynikać, iż przyznane odszkodowanie jest nieadekwatne do poniesionych strat/szkód. Najczęściej decyzja ubezpieczyciela bazuje na dokumentach, które dostarczysz. Aby wesprzeć swoje roszczenie powinieneś zadbać o pełną i kompletną dokumentację zawierającą:

  • opinie rzeczoznawców dotyczące wysokości szkody i jej przyczyn, 
  • w przypadku obrażeń ciała - pełną dokumentację medyczną potwierdzającą stopień urazów i związane z nimi koszty leczenia i rehabilitacji, a także zakupu urządzeń rehabilitacyjnych, 
  • zeznania świadków zdarzenia. 

Współpraca z ekspertem - dlaczego warto ją podjąć? 

W sytuacji, gdy ubezpieczyciel zaniża wypłatę odszkodowania, współpraca z doświadczonym prawnikiem może znacząco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie sprawiedliwego odszkodowania. Jednym z najważniejszych aspektów współpracy z prawnikiem jest reprezentacja poszkodowanego w negocjacjach z ubezpieczycielem, a w razie potrzeby przed sądem.

Co ważne, ze wsparcia kancelarii odszkodowawczej warto skorzystać już na etapie składania wniosku o odszkodowanie. W ten sposób możemy sobie zapewnić najlepszą możliwą ochronę prawną już na starcie. W sytuacji, w której prawnik dołącza do toczącego się postępowania, jego skuteczność może być mniejsza, ponieważ w toku odwołania towarzystwo ubezpieczeniowe będzie się powoływać na błędy lub braki formalne/proceduralne, których dopuściliśmy się składając wniosek.

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej