Jedyny lek znika z aptek - RPO interweniuje

artykul

Osoby chore na osteoporozę czy inne choroby warunkowane niedoborem witaminy D mają powód do zaniepokojenia. Producent zaprzestał bowiem produkcji jedynego na rynku leku. Alfadiol znika z aptek, a RPO interweniuje w resorcie zdrowia.

Alfadiol wycofany z produkcji

Alfadiol,popularny lek dla pacjentów chorujących na zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej spowodowane chorobami nerek, został wycofany z produkcji. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, w ostatnich tygodniach zaprzestano produkcji tego leku we wszystkich formach dawkowania. Co istotne, Alfadiol to jedyny lek na polskim rynku, który zawiera alfakalcydol - syntetyczną pochodną witaminy D ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie i w przeciwieństwie do innych form tej witaminy, nie jest ona aktywowana w nerkach, lecz w wątrobie, dlatego też może być stosowany przez osoby z upośledzoną czynnością nerek.Niestety, Alfadiol został usunięty z portfolio jedynego producenta i nie będzie już dużej dostępny w aptekach. Obecnie preparat nie posiada też dostępnych zamienników, co jest szczególnie groźne dla pacjentów objętych leczeniem farmakologicznym tym lekiem.

Kiedy stosuje się Alfadiol?

Alfadiol został stworzony dla pacjentów chorujących na zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej spowodowane chorobami nerek, które utrudniają lub uniemożliwiają odpowiednie przemiany witaminy D w tym narządzie. Szczegółowe wskazania stanowią:

 -   osteodystrofia nerkowa,
 -   niedoczynność przytarczyc,
 -   osteoporoza starcza i pomenopauzalna, której towarzyszy niedobór wit. D lub niedobór jej czynnych metabolitów,
 -   osteomalacja i krzywica oporne na leczenie samą witaminą D,
 -   hipokalcemia, w szczególności współistniejąca ze schorzeniami mogącymi upośledzać proces hydroksylacji witaminy D w nerkach,
-    zaburzenia gospodarki wapniowej współistniejące z niewydolnością nerek o charakterze przewlekłym,
-   wyłącznie u dzieci - zespoły nerczycowe spowodowane długotrwałym przyjmowaniem glikokortykosteroidów.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministerstwo Zdrowia

Mając na uwadze powagę sytuacji, nakreśloną nie tylko przez publikac je medialne, ale również skargi samych pacjentów, któzy pozbawieni zostali dostępu do leku, Rzecznik Praw Obywatelskich prosi ministra zdrowia o wskazanie, jakie działania w związku z tą sytuacją zamierza podjąć resort zdrowia. W skierowanym do MZ piśmie wkazuje, że powyższy problem dotyczy sytuacji istotnej dla zdrowia i życia wielu polskich obywateli, którzy zmagają się z takimi chorobami jak: osteoporoza postmenopauzalna i starcza z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów, hipokalcemia (zwłaszcza u osób z chorobami prowadzącymi do upośledzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach), krzywica i osteomalacja oporne na witaminę D, niedoczynność przytarczyc, zaburzenia gospodarki wapniowej u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, osteodystrofia nerkowa, czy zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami.

Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia

W cieniu interwencji RPO pozostaje również konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia. Zgodnie z art. 68 Konstytucji RP, władze publiczne mają obowiązek zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a do określenia warunków i zakresu udzielania świadczeń, upoważnia ustawodawcę zwykłego. Z przepisów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika z kolei, że świadczeniobiorcy przysługują świadczenia gwarantowane z poszczególnych zakresów opieki zdrowotnej, a także leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Oznacza to, że natychmiastowe podjęcie przez resort zdrowia odpowienich kroków zaradczych mających zagwarantować bezpieczeństwo pacjentów leczonych dotychczas lekiem Alfadiol staje się normatywnym obowiązkiem.

 

Źródło:

- pismo RPO do MZ z 24.8.2022 r., V.7013.62.2022.ETP

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej