Kiedy pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej?

artykul

Praca zdalna w Kodeksie pracy? To już pewne. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt pozbawia przy tym pracodawcę prawa do odmowy, gdy pracownik o pracę zdalną zawnioskuje. Kiedy pracodawca musi zgodzić się na pracę zdalną?

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Praca zdalna zastąpi telepracę. Jak wynika z uzasadnienia zmian, praca zdalna ma służyć rodzicom dzieci i sprawić, by łatwiej godzili oni obowiązki rodzicielskie z pracą zawodową.  Dlatego też ministerstwo rodziny i polityki społecznej chce, by regulacja pracy zdalnej znalazła się w przepisach Kodeksu pracy, co miałoby przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, którymi – zdaniem resortu rodziny – są osoby posiadające dzieci.  Jak wskazuje ministerstwo, rodzice dzieci stanowią grupę charakteryzująca się niższym wskaźnikiem aktywności zawodowej.

Czym jest praca zdalna?

Zgodnie z założeniem projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i niektórych innych ustaw, praca zdalna to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Kiedy pracodawca będzie musiał zgodzić się pracę zdalną?

Zgodnie z projektem, w pewnych sytuacjach pracodawca będzie miał obowiązek zgodzić się na pracę zdalną . Dotyczy to wniosków o pracę zdalną, złożonych przez:
•    pracownicę w ciąży oraz pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
•    pracownika, który sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
•    pracownika – rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
•    pracownika – rodzica dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
•    pracownika – rodzica dziecka posiadającego opinię o szczególnych potrzebach edukacyjnych.


Uwaga! W powyższych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej tylko wówczas, gdy organizacja pracy bądź rodzaj pracy uniemożliwi wykonywanie jej w formie zdalnej.

 

Źródło:

- projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

- informacja o projekcie  ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, https://www.gov.pl/web/premier

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej