Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/right-law-attorney-justice-4926156/
Trybunał Konstytucyjny zajmie się skargą dotyczącą zakazu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce prawa handlowego przez osobę wykonującą zawód adwokata.
Skarżącym w sprawie, która znalazła się na wokandzie TK, jest adwokat. Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej uznał Skarżącego winnym tego, że w okresie od kwietnia 2011 r. do grudnia 2014 r. pełnił funkcję członka zarządu w M. Ltd. oraz w okresie od czerwca 2010 r. do grudnia 2014 r. pełnił funkcję członka zarządu w A. Ltd. to jest czynu z § 9 ust. 2 lit. a Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w związku z art. 80 Prawa o adwokaturze. Skarżącemu wymierzono karę nagany, a także obciążono go kosztami postępowania. Rozpatrując odwołanie Skarżącego od tego rozstrzygnięcia Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury utrzymał je w mocy. Sąd Najwyższy oddalił kasację Skarżącego jako oczywiście bezzasadną.
Trybunał Konstytucyjny dokona kontroli zgodności § 9 ust. 2 lit. a uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (w brzmieniu zgodnym z tekstem jednolitym obwieszczonym przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 14 grudnia 2011 r.) w związku z art. 80 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. — Prawo o adwokaturze „jako normującymi w stosunku do osoby wykonującej zawód adwokata, zakaz pełnienia funkcji członka zarządu w spółce prawa handlowego oraz ograniczającej osobie pełniącej funkcję członka zarządu w spółce prawa handlowego prawo wykonywania zawodu adwokata pod rygorem ponoszenia odpowiedzialności dyscyplinarnej jako formy odpowiedzialności represyjnej zagrożonej karą” z art. 17 ust. 1 i 2, art. 20, art. 21 ust. 1 w związku z art. 22, art. 31, art. 37 ust. 1, art. 42 ust. 1, art. 65 ust. 1, art. 64 ust. 1 w związku z art. 5 i art. 8 ust. 2, art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Zdaniem Skarżącego możliwość zarządu swoim mieniem przez zajmowanie stanowisk w podmiotach prawa powołanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wolność wykonywania zawodu mogą być ograniczane jedynie ustawą i tylko ze względu na interes publiczny. W ocenie Skarżącego, ustanowiony wobec osoby wykonującej zawód adwokata, w kwestionowanych przepisach, zakaz pełnienia funkcji członka zarządu w spółce prawa handlowego ingeruje w wolność wykonywania zawodu i podejmowania działalności gospodarczej. Jednocześnie Skarżący wskazuje, że zakaz ten i odpowiedzialność dyscyplinarna (represyjna) przewidziana za jego naruszenie nie wynikają z ustawy i zostały ustanowione z przekroczeniem kompetencji organów samorządu adwokackiego co jest niezgodne z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną 16 kwietnia 2025 r. o godz. 11:00.
Źródło:
Komunikat, https://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/komunikaty-prasowe/komunikaty-przed/art/zakaz-pelnienia-funkcji-czlonka-zarzadu-w-spolce-prawa-handlowego-przez-osobe-wykonujaca-zawod-adwokata-2
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Prezydium KRRP oceniło nowe stawki dla radców prawnych
2023-10-26 18:00e - Szkolenia dla radców prawnych w kwietniu
2023-04-08 09:00Nowelizacja KPC: Struktura pism procesowych po 1 lipca
2023-07-01 10:20Opłaty za urzędówki wzrosły dwukrotnie
2024-06-10 22:00Trwa konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego
2024-02-12 09:20Wykorzystanie tajemnicy adwokackiej na wokandzie TK
2023-12-25 12:00