Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/handcuff-black-silver-caught-metal-1078871/
Kolejne zmiany czekają pełnomocników i prokuratorów. Przedmiotem prac legislacyjnych stały się regulacje dotyczące komunikacji z sądem m.in. w postępowaniu karnym.
Komunikacja z sądem to jedno z zagadnień, jakie stało się przedmiotem projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, przyjętego przez Radę Ministrów 13 maja. Nowe przepisy, autorstwa Ministra Sprawiedliwości, mają ułatwić wykonywanie czynności procesowych, odciążyć sądy oraz obniżyć koszty i przyspieszyć prowadzenie spraw. Ponadto wskazano, że dzięki nowym regulacjom prawnym umożliwiona zostanie dwustronna komunikacja elektroniczna z sądem.
W świetle nowych przepisów, prokurator, obrońca, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym, a także Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, będą mogli wnosić do sądu pisma za pośrednictwem kont w portalu informacyjnym. Będzie to możliwe w postępowaniu karnym, a także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia w przypadku:
- wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku,
- środków odwoławczych,
- odpowiedzi na środek odwoławczy,
- pism w postępowaniu odwoławczym.
Wnoszenie w powyższy sposób pism do sądu będzie miało charakter dobrowolny. Tym samym nadal będzie istniała możliwość złożenia pisma na biurze podawczym lub za pośrednictwem operatora pocztowego.
Zgodnie z projektem, możliwe będzie także dokonywanie doręczeń pism przez umieszczenie ich treści w Portalu Informacyjnym – dla stron postępowania. Rozwiązanie ma charakter dobrowolny. Wybór sposobu doręczeń będzie należał do strony. Pismo wniesione za pośrednictwem Portalu Informacyjnego będzie musiało być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a w przypadku prokuratora – także zaawansowanym podpisem elektronicznym, wydawanym przez prokuraturę.
Poprzez Portal Informacyjny możliwe będzie także doręczanie przez sądy treści orzeczeń i zarządzeń.
Ponadto przepisy pozwolą również na uznanie kosztów deportacji zatrzymanych osób do wydatków Skarbu Państwa. Rozwiązanie będzie miało charakter dobrowolny, uzależniony od wagi sprawy.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Komunikat, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/uproszczenie-komunikacji-z-sadem-i-ujednolicenie-postepowan-restrukturyzacyjnych-rada-ministrow-przyjela-projekty-ministerstwa-sprawiedliwosci
Komunikat KPRM, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy---kodeks-postepowania-karnego-oraz-niektorych-innych-ustaw
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie