Konwencja ONZ w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem - podpisana, nieratyfikowana

artykul

25 czerwca 2013 r. Polska podpisała Konwencję ONZ z 20 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem. Do tej pory jednak nie została ona ratyfikowana.

Konwencja ONZ w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem

Konwencja w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem jest ważnym aktem prawa międzynarodowego publicznego, rozszerzającym zakres ochrony praw człowieka. Gwarantuje ona prawo do prawdy o osobach, które zaginęły, np. na skutek zbrodniczej działalności organów państw niedemokratycznych, a którego przez dekady odmawiano polskim rodzinom.

Wymuszone zaginięcie

W świetle Konwencji, za „wymuszone zaginięcie” uważa się zatrzymanie, aresztowanie, uprowadzenie lub jakąkolwiek inną formę pozbawienia osoby wolności, dokonane przez przedstawicieli Państwa albo przez osoby lub grupy osób działające z upoważnieniem, pomocą lub milczącą zgodą Państwa, po którym następuje odmowa przyznania faktu pozbawienia wolności lub ukrywanie losów bądź miejsca pobytu takiej osoby, co powoduje, że znajduje się ona poza ochroną prawa.

Konwencja stanowi przy tym, że każde Państwo Strona podejmie odpowiednie środki w celu ścigania czynów zdefiniowanych jako wymuszone zaginiecie,  popełnionych przez osoby lub grupy osób działające bez upoważnienia, pomocy lub milczącej zgody Państwa oraz w celu wymierzenia sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za te czyny.

Brak ratyfikacji rodzi konsekwencje

Mimo upływu 9 lat od podpisania Konwencji, nadal nie została ona poddana ratyfikacji - w związku z tym nie wiąże Polski. Wobec braku ratyfikacji Komitet do Spraw Wymuszonych Zaginięć ONZ nie może otrzymywać ani rozpatrywać skarg indywidualnych z Polski lub skarg na Polskę (od osób twierdzących, że są ofiarami naruszeń). Zarazem Polska nie przedstawia Komitetowi żadnych sprawozdań czy raportów.

Z uwagi na fakt, że Międzynarodowa Konwencja ONZ w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem to ważny akt prawa międzynarodowego publicznego, rozszerzający zakres ochrony praw człowieka, powinna zostać jak najszybciej ratyfikowana, bowiem dopiero po ratyfikacji umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy (art. 91 ust. 1 Konstytucji RP).

 

Źródło:

-Międzynarodowa Konwencja ONZ z 20 grudnia 2006 r. w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem, https://arch-bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/prawa_czlowieka/onz/konwencja-onz-ws--wymuszonych-zaginiec.pdf

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej