Krach na rynku kredytów mieszkaniowych - BIK podał analizy

Krach na rynku kredytów mieszkaniowych - BIK podał analizy

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Drastyczny spadek udzielonych kredytów mieszkaniowych w porównaniu do sierpnia 2021 roku. Eksperci z Departamentu Business Intelligence BIK przygotowali analizy rynkowe.

Liczba kredytów mieszkaniowych spadła o prawie 70%

Jak wynika z podanych przez Biuro Informacji Kredytowej analiz, liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych  w porównaniu do sierpnia 2021 roku spadła w tym roku o 68,8%. Jak wskazują eksperci, obecnie mamy do czynienia z pełnym załamaniem na rynku kredytów mieszkaniowych, a tak złego wyniku w ujęciu liczbowym nie było od ponad 12 lat. W opublikowanej analizie wskazano, że sierpniowa akcja kredytowa potwierdza kontynuację trendu spadkowego na rynku kredytów dla gospodarstw domowych, a największe spadki r/r dotyczyły kredytów mieszkaniowych, i to zarówno w ujęciu liczbowym  (-68,8%), jak i wartościowym (-69,3%).

W odniesieniu do aktualnej sytuacji, trudno szukać pocieszenia w prognozach gospodarczych. Jak wskazują eksperci, w kolejnych miesiacach czeka nas dalsze pogłębianie się spadku akcji kredytowej.

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe

Obecnie notuje się także spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe. Odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wskazuje, że aż o 72,9% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. Jak podkreślają eksperci, odczyt BIK pokazuje, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe, przy jednoczesnym braku "oznak odbicia od dna". Dodają przy tym, że w przypadku dalszych podwyżek stóp procentowych, jeszcze bardziej ograniczony zostanie popyt na kredyty mieszkaniowe, a jednocześnie, wraz z rosnącymi obciążeniami z tytułu rosnących rat, prawdopodobnym scenariuszem jest większe zainteresowanie moratoriami kredytowymi w kolejnych miesiącach.

Kredyty ratalne i kredyty gotówkowe w 2022 roku

Z opublikowanych przez BIK analiz wynika, że wzrosła natomiast liczba udzielonych kredytów ratalnych oraz kredytów gotówkowych. Jak wskazano w komunikacie, w okresie ośmiu pierwszych miesięcy  2022 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku wzrosła liczba udzielonych kredytów gotówkowych (+0,7%) oraz kredytów ratalnych, i to zarówno w ujęciu liczbowym (+32,1%), jak i wartościowym (+3,0%). Można więc stwierdzić, że obecnie w "dobrej formie" znajdują się jedynie kredyty ratalne.

Czym jest kredyt ratalny, a czym kredyt gotówkowy?

Kredyt ratalny to inaczej kredyt konsumpcyjny, spłacany zazwyczaj w okresie od 1 do 3 lat, przeznaczony na zakup towarów konsumpcyjnych, artykuły gospodarstwa domowego trwałego użytku czy pojazdy samochodowe.Innymi słowy, kredyt ratalny bierze się na zakup konkretnej rzeczy, o czym instytucja udzielająca kredytu jest informowana. Ta cecha zasadniczo odróżnia kredyt ratalny od kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy z zasady zaciągany jest na dowolny cel, a jego wartość jest wyższa niż kredytu ratalnego. Również okres kredytowania jest dłuższy. Kredyt ratalny zaciągany jest bowiem na krótszy okres niż kredyt gotówkowy.

 

Źródło:

- Analizy rynkowe BIK, https://media.bik.pl/analizy-rynkowe
- komunikat prasowy BIK, https://media.bik.pl/informacje-prasowe/765117/o-72-9-spadla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe
- kredyt ratalny, definicja, https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1611,pojecie.html

 

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

 

 

 

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej