Kredyt mieszkaniowy #naStart

artykul

Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowało projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Kredyt mieszkaniowy #naStart ma zastąpić bezpieczny kredyt 2%.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – uzasadnienie regulacji

Kredyt mieszkaniowy #naStart, jako instrument wspierany ze środków budżetu państwa, kierowany jest do gospodarstw domowych i ma na celu pomoc tym gospodarstwom w zaspokojeniu pierwszych potrzeb mieszkaniowych. Uregulowanie zasad jego działania proponuje się w oparciu o przepisy nowej ustawy. Projektodawca podkreśla, ze należy postrzegać go jako następcę uregulowanego przepisami ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% i uruchomionego z dniem 1 lipca 2023 r., bezpiecznego kredytu 2%.

Według uzasadnienia projektu problemy rynku mieszkaniowego leżące u podstaw wprowadzenia bezpiecznego kredytu 2%, jak i ogólny kierunek ich rozwiązania we wspomnianej ustawie, nadal pozostają aktualne. Za decyzją o utrzymaniu instrumentów opartych na mechanizmie okresowych dopłat do rat kredytów udzielanych w celu zaspokojenia pierwszych potrzeb mieszkaniowych przemawia problem utrzymujących się wysokich cen towarów i usług oraz związane z tym utrzymywanie się wysokich stóp procentowych. Zarówno osoby fizyczne dążące do zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych w oparciu o nabywane na kredyt hipoteczny prawo własności, jak i osoby fizyczne ponoszące koszt partycypacji lub wkładu mieszkaniowego w oparciu o kredyt konsumencki, mierzą się obecnie z ograniczeniami dotyczącymi finansowania swoich zamierzeń spowodowanymi sytuacją gospodarczą.

Kredyt hipoteczny albo kredyt konsumencki

Projektowany kredyt mieszkaniowy #naStart będzie mógł zostać udzielony jako:

1) kredyt hipoteczny, w celu pokrycia całości albo części wydatków ponoszonych w związku z:

a) budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej tego domu;
b) nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem;
c) realizacją inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy;
d) nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

2) kredyt konsumencki, w celu pokrycia całości albo części wydatków ponoszonych w związku z pokryciem kosztów:

a) partycypacji,
b) wkładu mieszkaniowego.

Według projektu kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony wyłącznie w walucie polskiej. W przypadku kredytu mieszkaniowego udzielanego jako kredyt hipoteczny bank kredytujący udziela tego kredytu na okres co najmniej 15 lat. Natomiast w przypadku kredytu mieszkaniowego udzielanego jako kredyt konsumencki bank kredytujący udziela tego kredytu na okres co najmniej 5 lat i nie dłuższy niż 15 lat. Raty kredytu mieszkaniowego udzielanego zarówno jako kredyt hipoteczny, jak i jako kredyt konsumencki będą mogły zostać objęte dopłatami według zasad określonych w ustawie.

Warunki udzielenia kredytu mieszkaniowego #naStart

Omawiany projekt ustawy zawiera szereg warunków udzielenia kredytu mieszkaniowego. Według projektu kredyt mieszkaniowy #naStart może zostać udzielony, jeżeli:

1) w dniu jego udzielenia:

a) kredytobiorca nie posiada i przed tym dniem nie posiadał prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz
b) kredytobiorcy nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz

2) w dniu złożenia wniosku o jego udzielenie kredytobiorca nie ukończył 35 lat, chyba że w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzą co najmniej dwie osoby lub kredyt ten jest udzielany jako kredyt konsumencki;

3) kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe:

a) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
b) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
– posiada obywatelstwo polskie albo
– nie posiada obywatelstwa polskiego i prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie obywatelstwo, a kredyt ten jest mu udzielany wspólnie z tą osobą;

4) kredytobiorca uzyskuje dochód w walucie polskiej;

5) w dniu jego udzielenia kredytobiorca nie jest ani nie był stroną umowy innego kredytu mieszkaniowego, bezpiecznego kredytu 2% lub rodzinnego kredytu mieszkaniowego.

Portal Danych o Obrocie Mieszkań

Prawodawca zamierza również stworzyć podstawy prawne działania portalu do prezentacji cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym (Portal Danych o Obrocie Mieszkań). Funkcjonowanie portalu ma przyczynić się do zwiększenia przejrzystości rynku nieruchomości poprzez udostępnianie obywatelom statystyk cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku ma stanowić jeden z instrumentów ochrony nabywców mieszkań, w szczególności na rynku pierwotnym – czytamy w uzasadnieniu projektu. Prowadzenie portalu zostanie powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

 

Źródło:
-projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart wraz z uzasadnieniem, Rządowe Centrum Legislacji, nr z wykazu UA4, https://legislacja.gov.pl.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Rodzina

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej