Jeden z flagowych projektów wspierania kredytobiorców wydaje się dyskryminować osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe. Interweniuje RPO.
Do biura RPO wpływają wnioski dotyczące programu. Najwięcej kontrowersji wzbudzają kryteria warunkujące uzyskanie kredytu. Wnioskodawcy piszą, że przewidziana bariera wieku - 35 lat, odnosząca się wyłącznie do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, jest przejawem dyskryminacji tej grupy co najmniej w dwóch aspektach - wieku kredytobiorcy i charakteru gospodarstwa (jedno- lub wieloosobowego). Tym samym jest ona sprzeczna z przepisami, zwłaszcza z Konstytucją RP i wynikającą z jej art. 32 zasadą równego traktowania i zakazem dyskryminacji. Wnioskodawcy podkreślają także, że ograniczenie dostępu do programu wsparcia w dopłatach do rat spłaty kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania - z uwagi na wiek - budzi poczucie krzywdy oraz narusza ich godność.
Wnioskodawcy wskazują również na problem nieuwzględnienia w projekcie sytuacji rodzin z dzieckiem (dziećmi) z niepełnosprawnością, a także postulują zrównanie warunków kredytu z kredytem przewidzianym dla rodzin co najmniej z trójką dzieci (możliwość zaciągnięcia kredytu na lokal mieszkalny lub dom w celu poprawy warunków mieszkaniowych w sytuacji, gdy mieszkanie nie jest pierwszym mieszkaniem kredytobiorcy). Wyrażane są także - jak się wydaje słuszne - obawy, że przyjęcie ustawy odniesie skutek odwrotny do zamierzonego, a konkretnie spowoduje dalszy wzrost cen mieszkań i inne negatywne zjawiska na rynku mieszkaniowym, niekorzystne dla obywateli.
Wnioski obywateli, zawierające uwagi do rządowego projektu ustawy o "kredycie mieszkaniowym #na Start", nie pozostały bez reakcji RPO. Przewidziane kryterium wieku odnoszące się wyłącznie do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe będące de facto przejawem dyskryminacji czy nieuwzględnienie w projekcie sytuacji rodzin z dzieckiem (dziećmi) z niepełnosprawnością, a także obawy dotyczące wzrostu cen mieszkań znalazły się w treści pisma, jakie zastępca RPO przesłał do Ministra Rozwoju i Technologii.
Przypomnijmy, że projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart zawiera szereg warunków udzielenia kredytu mieszkaniowego. Według projektu kredyt mieszkaniowy #naStart może zostać udzielony, jeżeli:
1) w dniu jego udzielenia:
a) kredytobiorca nie posiada i przed tym dniem nie posiadał prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz
b) kredytobiorcy nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz
2) w dniu złożenia wniosku o jego udzielenie kredytobiorca nie ukończył 35 lat, chyba że w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzą co najmniej dwie osoby lub kredyt ten jest udzielany jako kredyt konsumencki;
3) kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe:
a) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
b) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
– posiada obywatelstwo polskie albo
– nie posiada obywatelstwa polskiego i prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie obywatelstwo, a kredyt ten jest mu udzielany wspólnie z tą osobą;
4) kredytobiorca uzyskuje dochód w walucie polskiej;
5) w dniu jego udzielenia kredytobiorca nie jest ani nie był stroną umowy innego kredytu mieszkaniowego, bezpiecznego kredytu 2% lub rodzinnego kredytu mieszkaniowego.
Źródło:
Pismo RPO do MRiT z dnia 26.4.2024 r., V.7216.10.2024.JS.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
4 pytania do prawnika: BUDOWA NA CUDZYM GRUNCIE
2023-01-30 08:55Zrzeczenie się dziedziczenia w praktyce
2024-07-15 09:32Dodatek węglowy tylko dla wybranych
2022-07-29 16:05Stanowisko MEiN w sprawie pobierania opłat od doktorantów
2023-06-12 07:00Schron wybudujesz bez pozwolenia na budowę
2024-03-01 10:12Ceny sprzętu Xiaomi podstawą działań UOKiK
2024-05-31 16:00