W piątek (29 lipca) w życie wejdą przepisy wprowadzające tzw. ustawowe wakacje kredytowe, czyli możliwość odroczenia płatności określonych rat kredytu hipotecznego. Dla wielu kredytobiorców to oddech wolności od ′ wysokich odsetek.
Choć wakacje kredytowe to istotna pomoc dla zadłużonych Polaków, to nie skorzystają z nich wszyscy. Ustawa istotnie ogranicza krąg beneficjentów jedynie do kredytobiorców „złotówkowych”, którzy kredyt zaciągnęli na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przed dniem 1 lipca 2022 roku, a termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Wakacje kredytowe pomijają więc osoby, które mają kredyty hipoteczne w innych walutach oraz indeksowane lub denominowane do waluty innej niż waluta polska.
Już jutro (29 lipca) wakacje kredytowe staną się faktem. Tego dnia w życie wchodzą przepisy zakładające urlop od spłaty rat kredytu. Kredytobiorca będzie mógł zawiesić spłatę łącznie 8 rat kredytu hipotecznego, tj.:
- 2 rat kredytu w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2022;
- 2 rat kredytu w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022;
- po jednej racie w każdym kwartale 2023 roku.
Wniosek o wakacje kredytowe składać się będzie do banku, który udzielił kredytu hipotecznego, w formie pisemnej lub elektronicznej, na formularzu lub bez niego, w zależności od tego jakie funkcjonalności udostępni bank. W Polsce wakacje kredytowe obejmą kredyty obsługiwane przez 16 banków, takich jak: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millenium Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.
Źródło:
- Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, Dz.U. 2022 poz. 1488;
- Przewodnik po wakacjach kredytowych, https://www.gov.pl/web/finanse
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
RPO pyta UOKiK o ceny paliw na stacjach PKN Orlen
2023-03-20 09:15SN o zasiedzeniu służebności gruntowej
2024-03-28 08:40Dział spadku w pytaniach i odpowiedziach
2024-07-21 13:00Będą dopłaty do używanych elektryków
2024-05-07 16:37