KRN ogłosiła rok 2024 Rokiem Aktu Notarialnego

artykul

Rok 2024 Rokiem Aktu Notarialnego - tak Krajowa Rada Notarialna postanowiła uczcić 90.rocznicę aktu notarialnego.

Rok Aktu Notarialnego

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, dnia 1 stycznia 2024 r. przypadła 90. rocznica wejścia w życie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej – Prawo o notariacie, wprowadzającego jednolitą postać formy aktu notarialnego. Zważywszy na doniosłość dla bezpieczeństwa obrotu prawnego w Polsce obowiązującej od 1 stycznia 1934 r. formy aktu notarialnego, Krajowa Rada Notarialna postanowiła ogłosić rok 2024 Rokiem Aktu Notarialnego. Tym samym od 90 lat akt notarialny jest dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej synonimem gwarancji bezpieczeństwa ich majątku, stanowiąc zarazem fundament pewności obrotu prawnego.

Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 27.10.1933 r. – Prawo o notariacie

Jak słusznie przypomina KRN, w dniu 27 października 1933 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki podpisał Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej – Prawo o notariacie (Dz. 1933, nr 84, poz. 609), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 1934 r. Rozporządzenie zunifikowało przepisy ustrojowe notariatu oraz przepisy dotyczące dokonywania czynności notarialnych. W szczególności, po raz pierwszy od czasu upadku I Rzeczypospolitej, na całym obszarze Polski wprowadzono jednolitą postać formy aktu notarialnego. Jednocześnie po raz pierwszy na mocy art. 82. § 1. Rozporządzenia upowszechniono na terytorium całego kraju zasadę, że „umowy o przejście, ograniczenie lub obciążenie prawa własności do nieruchomości powinny być pod nieważnością samej umowy sporządzane w formie aktu notarialnego”.

Warto również pamiętać, że pojęcie aktu notarialnego w znaczeniu współczesnym wywodzi się z okresu międzywojennego, bowiem przed wejściem w życie wspomnianego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 27.10.1933 r. – Prawo o notariacie, termin „akt notarialny” rozumiany był na ziemiach polskich rozmaicie, w zależności od prawa miejsca jego sporządzenia. Przepisy dzielnicowe były w tym zakresie bardzo niejednoznaczne, dlatego na niektórych obszarach stanowiły one o „akcie notarialnym”, na innych o „formie notarialnej” albo „czynności sporządzonej w kancelarii notarialnej”. Były to pojęcia nieostre i używane zamiennie. Dlatego też wskazuje się, że rozporządzenie - Prawo o notariacie z 1933 r. miało w tym względzie charakter unifikacyjny (R. Strzelczyk, Prawo obrotu nieruchomościami, Warszawa 2021, s. 22).

Dziś zarówno kwestie ustrojowe, jak i zasady sporządzania aktu notarialnego reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie. Jej przepisy podkreślają rangę aktu notarialnego, dowodząc jego roli jako swoistego zabezpieczenia praw i roszczeń stron czynności, pełniącego zarazem rolę jednego z gwarantów pewności obrotu prawnego.

 

jak zwiększyć dochody kancelarii prawnej

Źródło:

Komunikat KRN, https://krn.org.pl/aktualnosci/rok-2024-rokiem-aktu-notarialnego

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej