KRS oceniła dopuszczalność wniesienia przez referendarza sądowego odwołania

KRS oceniła dopuszczalność wniesienia przez referendarza sądowego odwołania

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Jest odpowiedź Krajowej Rady Sądownictwa ws. dopuszczalności wniesienia przez referendarza sądowego odwołania od ustalonego przez prezesa sądu podziału czynności.

Tło sprawy

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi referendarzy sądowych na brak możliwości zaskarżenia przez nich rozstrzygnięcia prezesa sądu o podziale czynności, mimo że taką możliwość mają sędziowie i asesorzy sądowi. W związku z powyższym RPO zwrócił się do przewidniczącej KRS z prośbą o stanowisko KRS co do dopuszczalności wnoszenia przez referendarzy sądowych odwołań od ustalonego przez prezesa sądu podziału czynności, a także o informacje statystyczne z ostatnich 10 lat w tym zakresie.

Prawo do odwołania nie dla referendarzy sądowych 

W nadesłanej do biura RPO odpowiedzi, Przewodnicząca KRS powołała się na regulacja art. 22a ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sadów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.). Wskazała, że przepis ten - w zakresie dotyczącym referendarzy sądowych - reguluje uprawnienie prezesa sądu do ustalenia podziału czynności w kierowanej jednostce, określającego m.in. przydział referendarzy sądowych do wydziałów sądu, zakres obowiązków referendarzy sądowych i sposób ich uczestniczenia w przydziale spraw, a także plan dyżurów oraz zastępstw referendarzy sądowych. Ustawodawca przewidział przy tym kompetencje prezesa sądu do ustalenia nowego podziału czynności w całości lub części w każdym czasie, jeżeli przemawiają za tym względy, o których mowa w art. 22a § 1 p.u.s.p., to jest specjalizacja referendarzy sądowych w rozpoznawaniu poszczególnych rodzajów spraw, konieczność zapewnienia właściwego rozmieszczenia referendarzy sądowych w wydziałach sądu i równomiernego rozłożenia ich obowiązków oraz potrzeby zagwarantowania sprawnego postępowania sądowego.

Zdaniem KRS, z jednoznacznego brzmienia art. 22a § 5 p.u.s.p. wynika przy tym, że referendarzom nie przysługuje - inaczej niż sędziom i asesorom sadowym - uprawnienie do złożenia odwołania od nowego podziału czynności skutkującego zmianą zakresu ich obowiązków, w szczególności przeniesieniem do innego wydziału sądu, do czasu rozpoznania którego wykonywaniu podlegają obowiązki dotychczasowe. Takie ukształtowanie treści art. 22a p.u.s.p. ma znajdować swoje uzasadnienie w odmienności statusu referendarza sądowego względem sędziego czy asesora sądowego, wynikającej z faktu, że referendarzowi sądowemu nie przysługuje przymiot niezawisłości i pozostaje on w stosunku pracy z sądem, ukształtowanym odmiennie względem stosunku służbowego sędziego i asesora sądowego. Z uwagi na potrzebę ochrony osób sprawujących wymiar sprawiedliwości w aspekcie szerszym, aniżeli tylko wykonywanie zadań z zakresu ochrony prawnej, przed ewentualnym negatywnym oddziaływaniem administracyjnym na ich pozycję i zakres realizowanych zadań orzeczniczych w sposób mogący nosić znamiona szykany czy odsunięcia od prowadzenia określonych spraw, wprowadzono możliwość zakwestionowania podziału czynności, w szczególności zakresu powierzanych zadań, sędziemu i asesorowi sądowemu, odstępując od tożsamej regulacji w odniesieniu do referendarzy sądowych.

Reasumując, Przewidnicząca KRS wskazała, że nie jest dopuszczalne wniesienie przez referendarza sadowego odwołania od ustalonego przez prezesa sądu podziału czynności z art. 22a § 5 p.u.s.p. Ponadto nie stwierdzono też, aby w latach 2012-2023 do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły odwołania referendarzy sądowych od ustalonego przez prezesa sądu podziału czynności.

 

Źródło:

- Pismo Przewodniczącej KRS do RPO z dnia 18.5.2023, VII.511.23.2023.JRO 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej