Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej KSSiP ogłosił rozpoczęcie kompleksowego programu szkoleń.
Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ogłosił rozpoczęcie kompleksowego programu szkoleń w ramach projektu pt. Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych. Projekt wspierany jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Realizacja projektu odbywa się we współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz UNICEF. Nie byłaby możliwa, gdyby nie porozumienie podpisane 9 września 2022 r. Szkolenia w ramach projektu są elementem szerszej współpracy nawiązanej między Polską a Funduszem Narodów Zjednoczonych. UNICEF patronował również pracom nad Krajowym planem przeciwdziałania przestępczości seksualnej i obyczajowej na szkodę małoletnich, a także rozwiązaniom na rzecz osób nieletnich zawartym w ustawie antyprzemocowej 2.0 oraz „ustawie Kamilka”. Chodzi m.in. o standardy ochrony małoletnich.
Podjęta inicjatywa skupia się na wdrażaniu zasady dobra dziecka oraz polepszeniu sytuacji osób pokrzywdzonych przestępczością o charakterze seksualnym i dotkniętych przemocą domową. Przeprowadzonych zostanie 246 edycji szkoleń Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Będą one podzielone na cztery kategorie:
- czynności procesowe wobec osób poniżej 18 roku życia;
- przemoc wobec kobiet (z naciskiem na przestępstwa seksualne) i przemoc domowa;
- sytuacje małoletnich cudzoziemców w procedurach migracyjnych;
- postępowanie z ofiarami przemocy domowej oraz z ofiarami przestępstw seksualnych.
Szkolenia są kierowane przede wszystkim do prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów prokuratorów, sędziów, asesorów sądowych, asystentów sędziowskich oraz referendarzy sądowych. Udział w projekcie jest przewidziany także dla radców prawnych i aplikantów radcowskich. Natomiast szkolenia z zakresu postępowania z ofiarami przemocy obejmuje również kuratorów sądowych. Zajęcia są realizowane w ramach formuły hybrydowej, podzielonej na dwa specjalistyczne etapy szkolenia. Pierwszy o charakterze wykładowym obejmuje blok prawniczy oraz psychologiczny. Drugi etap to część warsztatowa. Skupia się na praktycznych, psychologicznych aspektach pracy z osobami pokrzywdzonymi i nieletnimi. Warunkiem ukończenia szkolenia i otrzymania certyfikatu jest udział w obu jego częściach. Uczestnictwo jest bezpłatne, a część stacjonarna jest realizowana w siedzibach Sądów Okręgowych oraz Prokuratur Okręgowych.
Źródło:
Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/aktualnosci-wydarzenia
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prawnika
2024-10-25 08:00Międzynarodowe Forum Sędziów - trwa rekrutacja
2023-06-24 18:5016 czerwca odbędzie się 6. Krakowskie Forum Karnistyczne
2023-06-02 14:00Czynności notarialne, które zdominowały 2022 rok
2023-06-07 13:00E-voting przedmiotem prac i analiz KIRP
2023-10-07 12:00