Kto może prowadzić czterokołowiec?

artykul

Czterokołowiec to pojazd, który może być prowadzony przez osobę niepełnoletnią. Ważne jest jednak posiadanie przez kierującego odpowiednich uprawnień. Mowa o prawie jazdy kategorii AM albo B1.

Czym jest czterokołowiec?

Ustawodawca zawarł definicje legalne terminów „czterokołowiec” oraz „czterokołowiec lekki” odpowiednio w ramach art. 2 pkt 42b i pkt 42c ustawy z 20.6.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm.).

Czterokołowcem jest pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
b) w przypadku przewozu osób 400 kg.

Czterokołowcem lekkim natomiast jest czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Czterokołowiec jest pojazdem silnikowym, gdyż taką właśnie cechę przewiduje definicja pojazdu samochodowego.     

Czterokołowce stanowią niekiedy świetną alternatywę dla motocykli. Jazda nimi sprawia ogromną frajdę, a cięższe quady, zwłaszcza te z napędem na cztery koła, wspaniale sprawdzają się w pracy. Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo czterech kół, quady są pojazdami wywrotnymi. Ich bezpieczne prowadzenie, zwłaszcza w terenie lub na ostrych zakrętach, wymaga balansowania ciałem i ponad wszystko dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. 

Z tych powodów ustawodawca wprowadził rozróżnienie na czterokołowce i czterokołowce lekkie.

 

Kategoria prawa jazdy

Czterokołowiec lekki może być prowadzony przez osobę legitymującą się prawem jazdy kategorii AM. Kategoria ta uprawnia także do kierowania motorowerem. 

Dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM minimalny wiek do kierowania wynosi 14 lat. Warto dodać, że osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy tej kategorii tylko za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna. 

Zasadniczo prawo jazdy kategorii AM wydaje się na okres 15 lat. 

Osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy kategorii AM powinny uzyskać profil kandydata na kierowcę. Konieczne jest odbycie kursu w szkole jazdy, jak też uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego, który odbywa się w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM kierować mogą także osoby legitymujące się m.in. prawem jazdy kategorii B. W tym przypadku jest to kategoria „wyższa” w stosunku do kategorii AM.

Czterokołowcem innym niż lekki może natomiast kierować osoba legitymująca się prawem jazdy kategorii B1. Osoby posiadające prawo jazdy tej kategorii są również uprawnione do kierowania pojazdami określonymi dla kategorii AM.

Dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii B1 minimalny wiek do kierowania wynosi 16 lat.

Podobnie jak w przypadku prawa jazdy kategorii AM, osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii B1 tylko za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna.

Tak jak w przypadku kategorii AM, co do zasady prawo jady kategorii B1 wydaje się na okres 15 lat.

Ważne
Osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy kategorii AM lub B1 nie są zobowiązane do uzyskania orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Orzeczenie takie jest natomiast wymagane w przypadku przywrócenia uprawnienia osobie, której wydana została decyzja o cofnięciu uprawnienia w trybie art. 103 ust. 1 pkt 2 lub 3 ustawy z 5.1.2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 151 ze zm.). Chodzi tu o przypadki przekroczenia maksymalnej liczby punktów karnych oraz popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. 

Unormowania szczególne dotyczące jazdy czterokołowcem

Prawo o ruchu drogowym zawiera przepisy szczególne odnoszące się do jazdy czterokołowcem. Przede wszystkim wskazać trzeba, że kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Nie dotyczy to czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Prędkość dopuszczalna czterokołowca, którym przewozi się dziecko w wieku do 7 lat, wynosi 40 km/h.

Warto wiedzieć również, że czterokołowcem nie można jeździć zarówno po drogach ekspresowych, jak i autostradach. Decydują o tym definicje legalne obu ze wskazanych rodzajów dróg.   

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej