Kto otrzyma dodatek węglowy?

artykul

3000 złotych wsparcia, ale nie dla wszystkich. Sejm ostatecznie przegłosował tzw. dodatek węglowy. Kto go otrzyma?

Dodatek węglowy wzbudza kontrowersje

Dodatek węglowy to forma pomocy, jaką rząd przygotował w ramach programu wsparcia obywateli w czasie kroczącego już kryzysu fiskalnego i energetycznego. Choć idea jest słuszna, to nie brak uzasadnionych zarzutów o niekonstytucyjność dodatku, który przysługuje  jedynie wybranym osobom. Należy zauważyć, że osoby wykorzystujące gaz, energię elektryczną czy pompę ciepła pozbawione są finansowej pomocy państwa, podczas gdy ich rachunki także rosną w galopującym tempie. Jak wskazywał już Rzecznik Praw Obywatelskich, braku równoczesnego procedowania projektu w sprawie dofinansowania dla tej grupy odbiorców. powoduje, że brak takich rozwiązań obywatele odczują jako dyskryminowanie osób, które w poczuciu odpowiedzialności za środowisko zdecydowały się zainwestować w ekologiczną instalację grzewczą. I choć Senat postanowił naprawić powyższy błąd rozszerzając zakres dodatku węglowego, finalnie Sejm odrzucił senacką propozycję wsparcia wszystkich obywateli. Ostatecznie dodatek węglowy przysługuje ściśle wskazanej grupie osób.

Komu przysługuje dodatek węglowy?

 Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przez paliwa stałe rozumie się natomiast węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Z kolei przez gospodarstwo domowe rozumie się:

1)  osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

2)  osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Należy również pamiętać, że dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).

Czytaj też: Zmiany w dodatku węglowym uchwalone przez Sejm

Wniosek o dodatek węglowy

Wniosek o dodatek węglowy składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Można to zrobić na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Wniosek o dodatek węglowy składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy. Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Dodatek węglowy - kiedy wypłata?

Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu dodatku węglowego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej, o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę dodatku węglowego, wójt, burmistrz albo prezydent miasta, odbierając ten wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości osobistego odebrania od tego organu informacji o przyznaniu dodatku węglowego.Co istotne, nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku węglowego nie wstrzymuje jego wypłaty.

 

Źródło:

- ustawa z dnia 22 .lipca 2022 r. o dodatku węglowym, https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2471_u.htm

- pismo RPO z 26.7.2022 r., V7200.36.2022MŻ ,https://bip.brpo.gov.pl/

 

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej