Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/gavel-hammer-judge-justice-court-568417/
Zasada publicznych licytacji przechodzi do lamusa. Już niebawem licytacje będą odbywać się elektronicznie.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, który jako zasadę wprowadza licytacje elektroniczne. Nowe przepisy zmierzają do odwrócenia dotychczasowej zasady i przyznania priorytetu licytacji elektronicznej w egzekucji z nieruchomości. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 986[2] § 1 k.p.c. licytacja elektroniczna może zostać przeprowadzona jedynie na wniosek wierzyciela. Jeżeli wierzyciel takiego wniosku nie złoży, przeprowadzana jest licytacja publiczna. Proponowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zmierza do odwrócenia dotychczasowej zasady i przyznania priorytetu licytacji elektronicznej.
Sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej jest przeprowadzana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym. Obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej zamieszcza się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji.
W systemie teleinformatycznym wraz z obwieszczeniem o licytacji nieruchomości udostępnia się protokół opisu i oszacowania nieruchomości. Nie podlegają ujawnieniu zawarte w protokole opisu i oszacowania nieruchomości dane osobowe stron i innych uczestników postępowania. Krajowa Rada Komornicza usuwa obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej z upływem dnia wskazanego jako termin zakończenia przetargu.
W proponowanym ujęciu licytacja publiczna następowałaby jedynie na żądanie wierzyciela albo co najmniej jednego wierzyciela, w przypadku, gdy licytacja z nieruchomości następuję na zaspokojenie więcej niż jednego wierzyciela. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, za taką zmianą przemawia postępująca elektronizacja sądowego postępowania egzekucyjnego oraz wzgląd na skuteczność egzekucji sądowej z nieruchomości. Zebrane w tym zakresie doświadczenia wskazują na większą skuteczność licytacji elektronicznych.
Resort sprawiedliwości przewiduje, że dzięki nowemu rozwiązaniu, sprzedaż stanie się bardziej transparentna i łatwiej dostępna dla szerokiego grona potencjalnych nabywców. Może się to przełożyć na wyższą cenę sprzedaży, a co za tym idzie – m.in. lepiej zabezpieczone interesy dłużnika.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, numer projektu: UDER68.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Referendarz sądowy bez prawa do skargi
2023-05-31 07:00Międzynarodowe Forum Sędziów - trwa rekrutacja
2023-06-24 18:50Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prawnika
2024-10-25 08:00MS reformuje postępowania frankowe
2025-01-20 20:00Komunikacja z sądem na nowych zasadach
2025-05-14 10:00Izba Adwokacka w Paryżu zaprasza na szkolenie
2023-05-15 11:00Idzie nowe, czyli Kodeks Etyki Radcy Prawnego po zmianach
2022-07-13 21:00