Majątki małżonków najważniejszych osób w państwie do ujawnienia

artykul

W projekcie proponuje się wprowadzenie zasady, według której majątek odrębny małżonka osoby pełniącej funkcję publiczną będzie podlegał ujawnieniu.

Majątki małżonków najważniejszych osób w państwie mają podlegać ujawnieniu

Do laski marszałkowskiej trafił projekt wprowadzający obowiązek ujawnienia majątków małżonków najważniejszych osób w państwie. Projekt porusza też zagadnienie jawności majątków osób zasiadających w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Jawność majątku małżonka osoby pełniącej funkcję publiczną

Nowela dotyczy m.in. przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o samorządzie powiatowym. Projekt ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem dostępny jest na stronach Sejmu.

W projekcie proponuje się wprowadzenie zasady, według której majątek odrębny małżonka osoby pełniącej funkcję publiczną (Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, posła i senatora, jak również wójta, członka zarządu powiatu i członka zarządu województwa) będzie podlegał ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym.   

Ujawnienie majątku ma nastąpić w sposób uniemożliwiający jego identyfikację przez osoby trzecie.

Oświadczenie majątkowe osoby pełniącej funkcję w spółce Skarbu Państwa

Niezależnie od powyższego rozwiązania projektodawcy podkreślają też potrzebę wprowadzenia do porządku prawnego jawności oświadczeń majątkowych wszystkich prezesów, wiceprezesów oraz członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa bez względu na jego wielkość. Reguła ta ma dotyczyć także pracowników agencji państwowych zajmujących m.in. stanowiska prezesa, wiceprezesa oraz dyrektora zespołu.    

Przedstawione w projekcie rozwiązanie ma pogłębić transparentność osób zasiadających w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa. „To niezwykle ważna zmiana, która ze względu na charakter właścicielski omawianych podmiotów umożliwi zwiększenie kontroli oraz jawności majątku osób, które w określonym stopniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

 

Źródło:

Projekt ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw, Sejm RP X kadencji, SH-020-8/23, https://sejm.gov.pl.

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej