Program Wymiany EJTN to oferta kierowana do sędziów i prokuratorów. Trwa nabór do kolejnej edycji, której realizację zaplanowano na 2025 rok.
Jak informuje KSSiP, trwa obecnie elektroniczna rekrutacja na krótkoterminowe staże Programu Wymiany EJTN realizowane w 2025 roku. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Europejską Siecią Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) prowadzi więc nabór w ramach kolejnej edycji programu, w której zaplanowano kilkadziesiąt miejsc stażowych dla sędziów i prokuratorów. W 2025 roku program obejmie:
-> staże krótkoterminowe o charakterze grupowym lub indywidualnym dla sędziów, prokuratorów, asesorów (short-term group exchange) - 55 miejsc (45 miejsc na grupowe staże, 10 miejsc na staże indywidualne);
-> staże krótkoterminowe dla trenerów kadry sądowniczej w europejskich instytucjach kształcących kadry wymiaru sprawiedliwości (short-term exchange for trainers) - 6 miejsc;
-> staże krótkoterminowe dla prezesów sądów i /lub prokuratorów pełniących funkcje kierownicze w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury (short-term exchange for Presidents – Chiefs Prosecutors) - 4 miejsca;
-> staże krótkoterminowe specjalistyczne (short-term specialised exchange) - 15 miejsc.
Rekrutacja potrwa do dnia 31 października 2024 roku do godz.18.00. Co istotne, jest ona prowadzona w formie elektronicznej poprzez rejestrację kandydata na platformie internetowej EJTN oraz na Platformie Szkoleniowej Krajowej Szkoły. Jak informuje KSSiP, rejestracja jednego kandydata na każdą z wymian jest dopuszczalna, ale wymaga każdorazowo osobnej rejestracji na konkretną wymianę stażową, tj. odrębnej rejestracji na platformie EJTN oraz odrębnego wpisu na listę oczekujących na platformie szkoleniowej KSSiP.
Należy również pamiętać, że EJTN ogranicza od 2020 roku możliwość ponownego uczestniczenia w stażach tej samej kategorii przez okres trzech lat, co oznacza, że uczestnicy wymian w latach 2022-2024 nie będą rekomendowani do udziału w tej samej kategorii wymiany, w której brali udział w ostatnich trzech latach. O ostatecznym przydziale miejsc decyduje Sekretariat EJTN.
Program Wymiany to projekt Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości EJTN, któremu przyświeca idea zapoznawania sędziów i prokuratorów z państw członkowskich UE z funkcjonowaniem obcych systemów sądownictwa. Celem programu jest także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między przedstawicielami wymiarów sprawiedliwości UE.
Udział w programie wymian krótkoterminowych co do zasady jest bezpłatny. Europejska Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości wypłaca bowiem diety na pokrycie kosztów podróży międzynarodowej, kosztów dojazdów lokalnych, kosztów zakwaterowania i wyżywienia zgodnie z przyjęta polityką finansowania staży krótkoterminowych.
Kandydat chcący wziąć udział w stażu musi jedak spełniać określone warunki. Wśród nich wymienia się międzu innymi znajomość języka angielskiego lub języka francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego (w zależności od preferencji państwa docelowego) na poziomie minimum B2.
Warto także wspomnieć, że jedną z kluczowych reguł Programu Wymiany EJTN jest reguła wzajemności. Dlatego też dokonanie rejestracji jest tożsame z wyrażeniem zgody przez polskiego uczestnika stażu krótkoterminowego na objęcie funkcji opiekuna sędziów i prokuratorów przyjeżdzających do Polski na tygodniowy staż w 2025 roku. Opiekunowie podejmują się tygodniowej opieki nad grupą maks. 4 osób podczas trwania drugiego tygodnia wymiany stażowej w Polsce.
Źródło:
Komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/node/9603
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
mLegitymacja adwokata i aplikanta
2023-01-11 20:00NRA oceniła nowe Prawo o prokuraturze
2024-09-05 07:00