10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, jak co roku, obchodzimy w dniu 10 grudnia. Święto to upamiętnia przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – kluczowego dokumentu wyznaczającego międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka. Deklaracja Praw Człowieka jest kamieniem węgielnym współczesnego systemu międzynarodowej ochrony praw człowieka, bowiem wyznaczone przezeń standardy zostały przyjęte niemal na całym globie oraz powtórzone w najważniejszych międzynarodowych traktatach dotyczących praw człowieka, takich jak Europejska Konwencja Praw Człowieka i Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka.
Warto jednak przypomnieć, że podstawę prawną dla ochrony praw człowieka stworzyły dwa dokumenty: Karta Narodów Zjednoczonych uchwalona w 1945 r. i Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona w 1948 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W dniu 3 września 1953 r. weszła w życie Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w skrócie nazywana Europejską Konwencją Praw Człowieka, będąca umową międzynarodową, której stronami są wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.
Przestrzeganie praw człowieka ma kluczowe znaczenie dla budowania sprawiedliwego, zrównoważonego i postępowego społeczeństwa, które dba o godność i prawa każdego jego członka. Wymaga to z jednej strony wrażliwości na innych, z drugiej zaś – wielowymiarowego podejścia, współpracy międzynarodowej oraz skutecznych działań ze strony społeczeństwa obywatelskiego, rządów, organizacji pozarządowych i innych podmiotów.
Prawa człowieka to zespół praw i wolności, które przysługują każdemu człowiekowi bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek itp. Prawa człowieka są niezbywalne (nie można się ich zrzec) i nienaruszalne. Postulują one poszanowanie wartości najcenniejszych dla człowieka, takie jak życie, godność, wolność, swobodny rozwój i wiele innych. Wyrazem respektowania tak rozumianych praw są akty prawne w postaci konstytucji, ustaw, umów międzynarodowych, konwencji, dyrektyw i traktatów organizacji międzynarodowych. Uznaje się je za wartości uniwersalne i równocześnie chroni się je, uznając za cenne dla człowieka i ludzkości.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Jak głosowali Polacy w referendum?
2023-10-17 17:00Kobiety górą na ślubowaniu nowych doradców podatkowych
2023-04-22 19:30Trwają finalne konsultacje dotyczące KSeF
2024-11-14 18:00Testament podróżny do uchylenia
2024-06-17 08:32Coraz mniej czasu na złożenie deklaracji CEEB
2022-06-24 10:30RPO o obywatelskim projekcie ograniczającym prawa osób LGBT
2024-02-09 10:04