Źródło grafiki: https://pixabay.com
Sprawa administracyjna może zostać załatwiona także pomimo braku reakcji organu administracyjnego. Dotyczy to sytuacji wyraźnie wskazanych przez ustawodawcę. Podstawowe unormowanie w tym zakresie zawarto w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego.
Istota milczącego załatwienia sprawy
Milczące załatwienie sprawy przez organ administracyjny sprowadza się do uwzględnienia w całości żądania strony. Sprawa zostaje załatwiona milcząco, jeżeli w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej albo innym terminie określonym w przepisie szczególnym organ ten:
1) nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (milczące zakończenie postępowania) albo
2) nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji (milcząca zgoda).
Podstawowymi przesłankami załatwienia sprawy administracyjnej w sposób milczący są zatem żądanie strony i upływ terminu do wydania decyzji albo postanowienia kończącego postępowanie w sprawie lub do wniesienia sprzeciwu. Żądanie strony jest konstytutywne dla załatwienia sprawy w sposób milczący, ponieważ ten sposób załatwienia sprawy administracyjnej jest dopuszczalny tylko w postępowaniu wszczętym na żądanie strony (szerzej wyrok WSA w Bydgoszczy z 4.8.2021 r., II SA/Bd 136/21, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Milczące załatwienie sprawy następuje w dniu następującym po dniu, w którym upływa termin przewidziany do wydania decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo wniesienia sprzeciwu. Jeżeli jednak podanie nie spełnia wymagań wskazanych w przepisach lub jest konieczne doprecyzowanie treści żądania, stosuje się przepis art. 64 § 1 k.p.a. w zw. z art. 122c § 2 k.p.a. Należy zauważyć w tym miejscu, że milczenie organu administracyjnego nie zawsze doprowadzi do skutku w postaci załatwienia sprawy zgodnie z żądaniem. Czasami, na skutek braków pisma, organ administracyjny nie może załatwić sprawy. Dotyczy to szczególnie braku wskazania przez wnoszącego jego adresu. Jeżeli organ nie może adresu ustalić, sprawa nie zostanie milcząco załatwiona. Takie pismo pozostawia się bez rozpoznania.
Konieczność istnienia przepisu szczególnego
Artykuł 122a § 1 k.p.s. stanowi, że sprawa może być załatwiona milcząco, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Oznacza to, że unormowanie art. 122a i n. k.p.a. nie stanowi samodzielnej podstawy prawnej dla milczącego załatwiania spraw. Konieczna jest dodatkowa podstawa prawna w ramach aktu normatywnego regulującego obszar, w ramach którego ma zapaść rozstrzygnięcie. Milczące załatwienie sprawy immanentnie wiąże się więc z przepisem szczególnym, który musi dopuszczać zastosowanie tej właśnie formy władczego rozstrzygnięcia organu (zob. wyrok WSA w Warszawie z 4.3.2020 r., VII SA/Wa 2539/19, https://orzeczenia.nsa.gov.pl). Przykładem sprawy, która może zostać załatwiona milcząco, jest zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części unormowane w art. 71 ust. 2 p.b. Zgłoszenia, o którym mowa, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia. Jest to typowa sytuacja wchodząca do zakresu zastosowania przepisów o milczącym załatwieniu sprawy (podobnie wyrok WSA w Bydgoszczy z 18.2.2020 r., II SA/Bd 1095/19, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Zaświadczenie o milczącym załatwieniu sprawy
Strona może legitymować się interesem prawnym w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Czasami też przepis prawa wymaga takiego potwierdzenia. Na wniosek strony organ administracji publicznej, w drodze postanowienia, wydaje zaświadczenie o milczącym załatwieniu sprawy. W orzecznictwie sądowym argumentuje się, że zaświadczenie o milczącym załatwieniu sprawy potwierdza istnienie stanu prawnego, nie zaś stanu faktycznego. Stan prawny potwierdzony zaświadczeniem polega na tym, że z dniem wskazanym w zaświadczeniu organ administracji publicznej załatwił sprawę administracyjną w sposób milczący, uwzględniając w całości żądanie strony. W zaświadczeniu należy bowiem wskazać m.in. treść rozstrzygnięcia sprawy załatwionej milcząco. Treścią rozstrzygnięcia jest treść tożsama z żądaniem strony (zob. wyrok WSA w Warszawie z 15.4.2021 r., VI SA/Wa 2150/20, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Zaświadczenie o milczącym załatwieniu sprawy zawiera:
1) oznaczenie organu administracji publicznej i strony lub stron postępowania;
2) datę wydania zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy;
3) powołanie podstawy prawnej;
4) treść rozstrzygnięcia sprawy załatwionej milcząco;
5) datę milczącego załatwienia sprawy;
6) pouczenie o możliwości wniesienia zażalenia;
7) podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania zaświadczenia.
Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni. Odmowa wydania zaświadczenia następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Wznowienie postępowania
Do spraw załatwionych milcząco znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy o wznowieniu postępowania oraz o uchyleniu, zmianie oraz stwierdzeniu nieważności decyzji. Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie tamują tym samym możliwości prowadzenia postępowania w przedmiocie wniosku o wznowienie postępowania w sytuacji milczącego załatwienia sprawy przez organ (zob. wyrok WSA w Łodzi z 18.6.2019 r., II SA/Łd 223/19, https://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Stan prawny: 16.3.2022 r.
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl. mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Wnioskujesz o wakacje kredytowe? Oto najczęstsze problemy
2022-09-07 21:00Umowa użyczenia na przykładach
2024-08-22 14:56Umowa poręczenia w praktyce
2024-04-10 00:03Jak sformułować postanowienia umowy zlecenia?
2022-03-13 10:01Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - mediacja
2023-05-20 00:03Kiedy bank może zrobić ksero dowodu osobistego?
2022-09-02 15:30Wakacyjny poradnik: Czym jest pełnomocnictwo pocztowe?
2024-07-19 10:00