Milionowa kara dla dewelopera za niedozwolone klauzule umowne

artykul

Ponad milion złotych kary będzie musiał zapłacić deweloper za stosowanie w umowach niedozwolonych postanowień.

Niedozwolone klauzule umowne w umowie deweloperskiej

Stosowane przez poznańskiego dewelopera postanowienia umowne wzbudziły wątpliwości UOKiK. Zakwestionowane klauzule zobowiązują konsumentów do udzielenia pełnomocnictw o nieprecyzyjnym zakresie oraz do niekwestionowania działań dewelopera. Jak wynika z komunikatu Urzędu, ukarany przedsiębiorca zobowiązywał konsumentów do udzielenia pełnomocnictw, których zakres nie był precyzyjnie określony, a klauzule nie wskazywały, do czego konkretnie konsumenci upoważniają pełnomocnika, jakie działania pełnomocnik może w ich imieniu podjąć i jakie mogą być skutki udzielenia pełnomocnictwa dla interesów konsumentów.

Pełnomocnictwa nieodwołalne i niewygasające z chwilą śmierci

Zakwestionowane przez Prezesa UOKiK  postanowienia dotyczyły między innymi.:

-  bezterminowego i bezpłatnego umieszczania dowolnych instalacji reklamowych, również przez powiązane z deweloperem spółki,
-  reprezentowania konsumentów w postępowaniach administracyjnych dotyczących prowadzenia inwestycji na sąsiednich działkach, będących własnością dewelopera i powiązanych z nim spółek,
-  reprezentowania konsumentów w sprawach związanych z likwidacją linii energetycznej i budową nowej linii energetycznej wysokiego napięcia.

Ponadto  wszystkie udzielone deweloperowi pełnomocnictwa były nieodwołalne i nie wygasały z chwilą śmierci mocodawcy, pozbawiając de facto możliwości decydowania o tym, kiedy pełnomocnik powinien zaprzestać reprezentowania mocodawcę bądź jego spdkobierców.

Zakaz sprzeciwu wobec działań dewelopera

Wśród klauzul abuzywnych znalazły się także postanowienia wzorców  zobowiązujące konsumentów do niewnoszenia sprzeciwów wobec planów, jakie w przyszłości będzie miała spółka lub podmioty z nią powiązane, w kwestii zabudowy działek sąsiadujących, likwidacji linii energetycznej bądź postawienia linii kablowych i słupów energetycznych na nieruchomości wspólnej. Jak stwierdził Prezes UOKiK, takie postanowienia pozbawiają konsumentów prawa do korzystania ze środków prawnych, z których mogliby korzystać - jako współwłaściciele nieruchomości wspólnej - w odniesieniu do zabudowy nieruchomości sąsiednich.

Skutki decyzji UOKiK

Decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Za stsoowanie powyższych klauzul spółka została ukarana karą w wysokości 1 185 481 zł. Po uprawomocnieniu się decyzji niedozwolone postanowienia należy traktować jak nieistniejące.

 

 

Źródło:

Komunikat UOKiK, https://uokik.gov.pl/kara-dla-everest-development-2-decyzja-prezesa-uokik

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej