Ministerstwo Sprawiedliwości wdraża Cyfrowy Sąd

Ministerstwo Sprawiedliwości wdraża Cyfrowy Sąd

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/ai-artificial-intelligence-brain-5452104/

Program Cyfrowy Sąd to projekt, który w ocenie resortu ma usprawnić wymiar sprawiedliwości oraz ułatwić obywatelom dostęp do sądów.

MS uruchamia pilotażowe rozwiązania programu Cyfrowy Sąd

Jak informuje resort sprawiedliwości kluczowa faza cyfryzacji polskich sądów ma zakończyć się do 2029 roku. Obecnie trwa również uruchamianie kolejnych rozwiązań, które składaja się na projekt Cyfrowy Sąd. Program ten ma zapewnić pełną cyfryzację wymiaru sprawiedliwościi doprowadzić między innymi do redukcji kosztów związanych z funkcjonowaniem sądów. Jakie narzędzia wdraża obecnie resort sprawiedliwości?

Digitalny Asystent Sędziego

Jak informuje MS, projekt pilotażowy Digitalny Asystent Sędziego jest już realizowany i ma być wykorzystywany w sprawach frankowych, w sądach I i II instancji. Zdaniem resortu, DAS ułatwi obywatelowi dostęp do sprawy sądowej za pośrednictwem Internetu, umożliwi wnoszenie pism elektronicznie, a także uprości i zautomatyzuje procesy biurowe w sekretariatach sądowych.

Cyfrowy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony program pilotażowy całkowitej cyfryzacji pracy Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Sąd działa przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, Ministerstwo pracuje również nad stworzeniem centralnego systemu repertoryjno-biurowego dla wszystkich sądów w sądownictwie powszechnym. Pierwszym krokiem prowadzącym do realizacji tego celu będzie stworzenie przeglądarki akt, która umożliwi dostęp do dokumentów, możliwość oznaczania, tagowania, dołączania notatek czy filtrowania.

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze 3.0

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje również nad nowym Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym (EPU) 3.0. W nowym EPU zostanie wyeliminowana możliwość wprowadzania niepoprawnych danych przez integrację z rejestrami zewnętrznymi i zastosowanie słowników. Dzięki temu rozwiązaniu, w ocenie resortu usprawnione zostaną czynności z obszaru digitalizacji korespondencji przesłanej w formie papierowej, obejmujące rozpoznanie kategorii dokumentów oraz pobieranie danych z zeskanowanych dokumentów. Kolejną kwestią, którą resort poprawia jest wprowadzenie kalendarza pełnomocnika, funkcji przypomnień, powiadomień (również za pośrednictwem dedykowanych interfejsów systemowych) dla podmiotów realizujących w systemie liczne sprawy. Takie rozwiązania zostaną umieszczone w EPU najpóźniej w połowie 2026 roku.

Praca na dokumentach cyfrowych zasadą polskiego sądownictwa

Zasadą polskiego sądownictwa ma być praca na dokumentach cyfrowych. Zdaniem MS przechowywanie dziesiątek czy setek kilometrów papierowych akt sądowych wiąże się z ogromnymi kosztami. Digitalizowanie i archiwizowanie dokumentów w wersji cyfrowej przyniesie więc finansowe korzyści. Wypracowanie jednolitego rozwiązania skanowania akt i ich archiwizacji ministerstwo powierzyło Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach.

Należy jednak podkreślić, że osoby, które będą chciały złożyć dokumenty papierowe, nie spotkają się z cyfrowym wykluczeniem. Rozwiązania wprowadzane przez ministerstwo zapewnią taką możliwość.

 

Źródło:

Komunikat, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/co-zmieni-sie-w-sadownictwie-program-cyfrowy-sad

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej