Ministerstwo Zdrowia uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych

artykul

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych.

Medycyna wciąż w czolówce

Medycyna nadal króluje w rankingach najpopularniejszych kierunków medycznych. Nie wszytskie studia medyczne są jednak bezpłatne. Dlatego też studenci kierunków płatnych mogą starać się o specjalny kredyt, który pomoże im w realizacji zawodowego celu. Jak informuje resort zdrowia,  już w lipcu studenci mogą złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne, a Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych.

Czym jest Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych?

Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych jest wsparciem dla studentów płatnych studiów na kierunkach lekarskich, prowadzonych w języku polskim. Studenci mogą skorzystać z dopłat do oprocentowania kredytów na studia medyczne, poręczeń tych kredytów przez BGK, a także z całkowitych lub częściowych umorzeń kredytów.

Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych obejmuje zatem:
  -  dopłaty do oprocentowania kredytów na studia medyczne;
  -  całkowite lub częściowe umorzenia kredytów na studia medyczne;
  -  poręczenia kredytów na studia medyczne.

Kredyt na studia medyczne

O kredyt na studia medyczne mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach wyższych, którzy studiują w języku polskim. Kredyt uzyskają jednak także ci studenci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2022/2023. Na kredyt w wysokości 20 tys. zł na semestr mogą liczyć ci, którzy złożą wniosek na nadchodzący rok akademicki i kolejne lata. Jeśli student chce skredytować opłaty, które poniósł za poprzedni rok akademicki 2021/2022, może otrzymać 18 tys. zł na semestr i stawka ta będzie obowiązywać go do końca studiów.

Wniosek o kredyt na studia medyczne

Kredyt  na studia medyczne otrzymają studenci, którzy osobiście złożą wniosek w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A. Dokumenty można składać od 18 lipca. Co istotne, wniosek należy dostarczyć do banku maksymalnie 21 dni od rozpoczęcia semestru (dla studentów wnioskujących o kredyt na 2022/2023 ) lub do 30 września (za rok akademicki 2021/2022).

Kredyt  na studia medyczne, a w zasadzie jego spłatę poręczy BGK i - co istotne - nie będzie pobierać za to opłaty. Poręczenie obejmuje 100 proc. kwoty kredytu wraz z odsetkami i nie zależy od dochodu. Student składa wniosek o poręczenie w Banku Pekao SA. Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Na dzień 13 lipca 2022 r. wynosi 9,86 proc. Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu koszt odsetek pokrywa w całości BGK. Student płaci połowę odsetek dopiero wtedy, gdy zaczyna spłacać kredyt. Pozostałe odsetki dopłaca BGK.

Całkowite lub częściowe umorzenia kredytu na studia medyczne

Spłata kredytu zaczyna się po 12 latach od ukończenia studiów. Przez cały okres spłaty kredytu tj. przez 12 lat od miesiąca następującego po upływie 12 kolejnych lat od dnia ukończenia studiów, absolwent będzie spłacał jedynie połowę odsetek, a pozostałą ich część pokryje w formie dopłat do oprocentowania Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest całkowite lub częściowe umorzenia kredytu na studia medyczne.

Umorzenie 100 proc. kwoty kredytu na studia medyczne jest możliwe:
  -  po przepracowaniu w publicznej służbie zdrowia na terytorium Polski 10 lat w okresie 12 lat od ukończenia studiów (okres ten skraca się, jeśli kredyt był udzielony na mniej niż 6 lat studiów) i uzyskaniu tytułu specjalisty (w dziedzinie uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego)
 -  w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty kredytu przez kredytobiorcę
 -  w przypadku śmierci kredytobiorcy
 -  w przypadku braku prawnych możliwości dochodzenia roszczeń od kredytobiorcy
    częściowe umorzenie:
 -  w przypadku szczególnie trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy
 -  w sytuacji gdy kredytobiorca kontynuuje szkolenie specjalistyczne, ale nie ukończył tego szkolenia lub nie uzyskał tytułu specjalisty z przyczyn od niego niezależnych, w okresie określonym w ustawie (uprawniającym go do uzyskania całkowitego umorzenia).

 

Źródło:

- informacje dostępne na oficjalnej stronie MS, https://www.gov.pl/web/zdrowie/chcesz-zostac-lekarzem-skorzystaj-z-kredytu-na-studia-medyczne

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej