MS reformuje postępowania frankowe

MS reformuje postępowania frankowe

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/five-swiss-francs-swiss-francs-coin-6792024/

Resort sprawiedliwości chce usprawnić postępowania w sprawach frankowych. Zmiany obejmują między innymi zawieszenie spłaty rat kredytu z mocy prawa.

Postępowania frankowe przedmiotem nowej ustawy

Projekt ustawy usprawniającej postępowania frankowe trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. W założeniu, nowe przepisy mają uprościć i przyspieszyć postępowania w sprawach frankowych, a w efekcie odciążyć sądy i doprowadzić do skrócenia czasu postępowań również w innych rodzajach spraw.

Resort sprawiedliwości podkreśla rewolucyjny charakter planowanych zmian. Jak wskazuje Minister Sprawiedliwości, nowe przepisy mają zwiększyć efektywność dochodzenia roszczeń tak, by obywatele nie musieli czekać latami na rozstrzygnięcie. Ustawa ma także służyć nie tylko kredytobiorcom frankowym, ale wszystkim użytkownikom wymiaru sprawiedliwości, którzy dzięki zmniejszeniu zaległości wynikających z napływu spraw frankowych będą mogli liczyć na szybsze rozpoznanie swoich spraw, niezależnie od tego, czego dotyczą.

Przegląd planowanych zmian

Projekt ustawy usprawniającej postępowania w sprawach frankowych zakłada:

- wstrzymanie obowiązku spłaty rat przez konsumenta z chwilą doręczenia pozwu bankowi (eliminuje to konieczność rozpoznawania wniosków o zabezpieczenie).
- rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.
- możliwość przesłuchiwania stron na piśmie oraz brak ograniczeń w przesłuchiwaniu świadków podczas zdalnych posiedzeń sądowych.
- likwidację ograniczeń temporalnych (zniesienie limitu czasowego) w odniesieniu do zarzutu potrącenia.
- umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym, tak aby sąd w wyroku mógł rozliczyć wzajemne roszczenia stron wynikające z nieważności umowy, co wyeliminuje konieczność wszczynania drugiego, odrębnego postępowania.
- przyznanie referendarzom sądowym kompetencji do umarzania postępowań w razie cofnięcia pozwu czy apelacji, co ma odciążyć sędziów.
- rozszerzenie w sprawach frankowych zakresu orzekania w drugiej instancji w składzie jednego sędziego.

Promowanie polubownego rozwiązywania sporów

Nowe przepisy mają nie tylko usprawnić postępowania frankowe w sądach, ale także wspierać polubowne rozwiązywanie sporów pomiędzy konsumentami a instytucjami finansowymi. Projekt ustawy wprowadza także zachęty do zawierania ugód poza sądem, w tym korzyści fiskalne dla stron rezygnujących z dalszego prowadzenia sporu sądowego. W założeniu to bank będzie musiał zaproponować tak korzystne warunki, by skłonić kredytobiorcę do jej zawarcia.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy usprawniającej postępowania w sprawach frankowych trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Przyjęcie ustawy planowane jest na drugi kwartał tego roku.

 

Źródło:

Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ms-projekt-ustawy-usprawniajacej-postepowania-w-sprawach-frankowych

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej