Na co zwracać uwagę kupując świąteczne prezenty?

artykul

Rozpoczął się gorący przedświąteczny czas zakupów. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę kupując świąteczne prezenty? Oto kilka przydatnych porad.

Karta podarunkowa - na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Popularnym prezentem stały się ostatnimi czasy karty podarunkowe. Rozważając jej kupno, musimy jednak uwzględnić kilka istotnych czynników. Karta podarunkowa nie zawsze będzie prezentem uniwersalnym. Wybierając tę właściwą, powinniśmy najpierw przeczytać regulamin i zwrócić szczególną uwagę na postanowienia, które dostarczają odpowiedzi na takie pytania, jak:


 -   jaki jest jej termin ważności,
 -   jakie zakupy umożliwia,
 -   czy jest jednorazowego czy wielokrotnego użytku,
 -   czy można skorzystać z niej stacjonarnie czy internetowo,
 -   czy umożliwia zakupy tylko u jednego sprzedawcy czy u kilku,
 -   czy trzeba zarejestrować ją przed zakupami.

Każda karta podarunkowa ma datę ważności, którą określa sprzedawca. Informacja o niej musi być wyraźna, jasna i zrozumiała. Należy również pamiętać, że niektórych kart można użyć tylko stacjonarnie, innych zaś tylko online.

Zabawka idealna

Zabawka na święta to tradycyjny prezent dla dziecka. Choć sklepowe półki uginają się od kolorowych produktów, które zawrócą w głowie niejednemu dziecku (i dorosłemu), to wybór tej idealnej wcale nie jest prosty. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze, powinnśmy sprawdzić, czy produkt posiada znak CE. Znak CE musi być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczne i prawne. Można wtedy domniemywać, że zabawka będzie bezpieczna dla małych użytkowników.

Po drugie, istotna jest głośność zabawki. W zależności od jej rodzaju (np. grzechotka, telefon, pianinko) oraz czasu trwania dźwięku, jego maksymalny, dopuszczalny poziom wynosi od 60 do 130 dB. Niestety, te wymagania można sprawdzić tylko w laboratorium. To producent jest zobowiązany zapewnić, by zabawka wydawała dźwięk na dopuszczalnym poziomie, czyli powinien mieć sprawozdanie z badań potwierdzające spełnienie tego parametru. Kupujący przed zakupem mogą jedynie posłuchać, jakie dźwięki wydaje zabawka i czy nie są one nieprzyjemne, zbyt ostre dla ucha. Przed zakupem zabawki świetlnej należy sprawdzić, czy światło nie jest zbyt intensywne, gdyż może to negatywnie wpływać na wzrok dziecka.

Po trzecie - dostęp do baterii. Należy pamiętać, że schowek na baterie powinien być dobrze zabezpieczony. Dostęp do baterii powinien być możliwy tylko przy użyciu odpowiedniego narzędzia (np. śrubokrętu) lub dzięki wykonaniu dwóch niezależnych ruchów (np. pociągnięcie i skręt). W pierwszym przypadku śrubka musi być na stałe umieszczona w klapie osłony pojemnika na baterie, tak aby nie można było jej wykręcić do końca i wyjąć.

Po czwarte, zabawka powinna być odpowiednia do wieku dziecka. Wybierając zabawkę dla małego dziecka należy zwrócić uwagę, czy na opakowaniu nie ma napisu „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy/3 lat” lub jego graficznego odpowiednika. Obok tego ostrzeżenia lub w instrukcji producent powinien umieścić krótki opis zagrożenia, np. pojawienie się małych elementów. Przykładowo lalki dla najmłodszych, maskotki czy gryzaki nie mogą zawierać małych części, którymi dziecko mogłoby się udławić.

Czy prezent można zwrócić?

Nietrafiony podarunek nie należy do sytuacji rzadkich. Dlatego wybierając się na świąteczne zakupu warto sprawdzić, czy wybrany przez nas prezent można zwrócić? W tym miejscu należy pamiętać o obowiązujących sprzedawców przepisach. Jeżeli prezent kupujemy online, wówczas przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Musmy jednak posiadać dowód zakupu, np. potwierdzenie transakcji lub elektroniczną fakturę. Należy wówczas powiadomić sprzedawcę i dokonać zwrotu zgodnie z jego instrukcją. Niestety, także w tym wypadku istnieją pewne odstępstwa od reguły. Są nimi produkty, których - mówiąc kolokwialnie - nie można odesłać. Są nimi m.in. produkty spersonalizowane, takie jak  t-shirt ze zdjęciem lub biżuteria z inicjałami.

Zwrot prezentu nie jest także oczywisty w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych. W tym wypadku to sklep umożliwia odstąpienie od umowy wedle własnej woli ustalając przy tym warunki samego odstąpienia. Tym samym zwrot produktu zależy tutaj wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy, który sam ustala zasady. Nie zawsze możliwy jest więc zwrot pieniędzy. Sprzedawca może np. oferować wyłącznie wymianę lub zwrot środków na kartę podarunkową.

Świadomy konsument = świadome zakupy

Choć co roku obiecujemy sobie, że tym razem nasze zakupy będą rozsądne i przemyślane, to blask bożonarodzeniowych ozdób i szał świątecznych wyprzedaży zazwyczaj biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Skoro więc trudno zachować nam umiar i finansową wstrzemięźliwość, warto chociaż pamietać o przysługujących nam prawach, wśród których najważniejszym zdaje się być prawo do świadomych zakupów.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej