Nabór na aplikacje KSSIP nie dla zdających egzamin adwokacki i radcowski

artykul

Rok 2023 nie przyniósł dobrych wieść dla osób zdających tegoroczne egzaminy adwokacki i radcowski. Jak się okazuje, nie mogą oni wziąć udziału w naborze na aplikację uzupełniającą prowadzoną przez KSSIP.

Egzamin adwokacki i egzamin radcowski - planowany termin

Zgodnie z informacją podaną przez Departament Zawodów Prawniczych, egzamin radcowski oraz egzamin adwokacki zostanie przeprowadzony w dniach 25-28 kwietnia 2023 r. Szczegółowe ogłoszenia o egzaminach zostaną opublikowane w  Biuletynie Informacji Publicznej nie później niż na 90 dni przed terminem tych egzaminów.

Wybór terminu tegorocznych egzaminów zawodowych wydaje się jednak mało trafny, z uwagi na odbywający się w tym samym czasie nabór na aplikacje prowadzone przez KSSIP. Kolizja terminów sprawi, ze osoby które wybrały egzamin adwokacki bądź egzamin radcowski, nie przystąpią do konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską. Problem ten dotyczy głównie asystentów sędziego i asystentów prokuratora.

Konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską a egzamin adwokacki i egzamin radcowski

Konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską to jedno z rozwiązań, jakie wybierają asystenci sędziego czy asystenci prokuratora. Obowiązujące przepisy umozliwiają im bowiem również udział w prawniczych egzaminach zawodowych. Konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską otwarty jest dla asystentów sędziego i asystentów prokuratora, jeżeli legitymują się co najmniej dwuletnim stażem pracy. Z kolei egzamin adwokacki i egzamin radcowski przeznaczony jest m.in. dla  asystentów sędziego i asystentów prokuratora, jeśli mają co najmniej czteroletni staż pracy.

W praktyce wiele osób zatrudnionych na wymienionych stanowiskach przystępuje i do konkursu, i do egzaminu zawodowego. W tym roku kolizja terminów pozbawia ich takiej możliwości. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ogłosił 18 listopada 2022 r., że konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską ma zostać przeprowadzony w formie testu sprawdzającego wiedzę 25 kwietnia 2023 r. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości powiadomiło, że datę egzaminów adwokackiego i radcowskiego wyznaczono na 25-28 kwietnia 2023 r.

Zmiany terminu egzaminów zawodowych nie będzie

W sprawę zaangażował się również Rzecznik Praw Obywatelski. W wystąpieniu do Ministerstwa Sprawiedliwości zasugerował rozważenie zmiany terminu egzaminu na aplikację uzupełniającą sędziowską. W odpowiedzi MS wskazano jednak, że przepisy nie zawierają regulacji umożliwiającej zmianę wyznaczonego terminu naboru na aplikacje prowadzone w KSSIP, a wyznaczenie innego terminu egzaminów adwokackiego i radcowskiego nie wydaje się - w opinii resortu - uzasadnione.

W odpowiedzi na pismo RPO Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że zasady związane z ogłoszeniem terminu egzaminów adwokackiego i radcowskiego uregulowane zostały w art. 78a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2022 r. poz. 1184) oraz art. 362 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1166). Na podstawie ww. przepisów Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z odpowiednio Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej, nie później niż na 90 dni przed terminem egzaminu adwokackiego/radcowskiego, ogłoszenie o egzaminie adwokackim/radcowskim, w którym podaje w szczególności termin przeprowadzenia każdej części egzaminu adwokackiego/radcowskiego. Zgodnie z praktyką wypracowaną w latach ubiegłych, ogłoszenia publikowane są w ustawowym terminie, zbliżonym do jego końcowego etapu, zwyczajowo w roku przeprowadzenia egzaminów.

Jak podkreślono w odpowiedzi, wprawdzie nie zostały jeszcze opublikowane oficjalne ogłoszenia o przeprowadzeniu egzaminów adwokackiego i radcowskiego,  to w sprawie podjęto już zaawansowane działania organizacyjne, w szczególności zakończono proces porozumienia z Naczelną Radą Adwokacką i z Krajową Radą Radców Prawnych, zawarto umowy wynajmu odpowiednich sal egzaminacyjnych oraz podano termin egzaminów do wiadomości publicznej. Wskazany termin egzaminów adwokackiego i radcowskiego uwzględniły w swoich pracach także powołane zarządzeniami Ministra Sprawiedliwości z września br. zespoły do przygotowania zadań na egzamin adwokacki i egzamin radcowski w 2023 r., a ewentualna zmiana terminu egzaminów spowodowałaby perturbacje zarówno w zakresie konieczności zmiany zadań, jak i opracowania nowych harmonogramów posiedzeń zespołów. Dodatkowo resort podkreśla, że egzamin adwokacki i egzamin radcowski mają charakter ogólnopolski i zostaną przeprowadzone w 9 miastach na terenie całego kraju, w kilkudziesięciu lokalizacjach, przez około 60 komisji egzaminacyjnych i około 480 egzaminatorów - przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz samorządów prawniczych - adwokatów i radców prawnych.

Konsekwencje kolizji terminów

Wprawdzie MS zaprzeczyło możliwości zmiany terminu, jednak zapewniło, że uwagi dotyczące wyeliminowania zbiegu terminów przeprowadzenia konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską oraz egzaminów adwokackiego i radcowskiego zostaną poddane analizie koncepcyjnej przy realizacji zadań legislacyjnych.

Tymczasem sytuacja, która ma miejsce obecnie sprawia, że kolizja terminów pozbawia zainteresowanych możliwości przystąpienia do obu egzaminów. W konsekwencji, wyznaczenie daty testu na aplikację uzupełniającą sędziowską na pierwszy dzień egzaminów zawodowych powoduje, że chętni bądź stracą rok i czas konieczny do przygotowania się, bądź całkowicie stracą możliwość podjęcia kształcenia w KSSIP. Należy bowiem pamiętać, że póki co nabór na aplikację uzupełniającą KSSIP  obwarowany jest ograniczeniami co do wieku kandydatów. 

 

Źródło:

- pismo RPO do MS z 25.11.2022 r., VII.561.19.2022.PKR

- odpowiedż MS z 27.12.2022, DKO-VI.053.1.2022

- ogłoszenie o terminach egzaminów zawodowych w 2023 roku, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej