Źródło grafiki: https://pixabay.com
Nowelizacja ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma na celu przywrócenie sprawowania nadzoru nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju resortowi nauki.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało utworzone w ramach reformy systemu nauki w Polsce jako agencja wykonawcza wdrażająca politykę naukową i innowacyjną państwa przez realizację programów badań naukowych i prac rozwojowych określanych przez ministra.
Utworzenie NCBiR umożliwiło rozdzielenie funkcji kreowania i funkcji wdrażania polityki naukowej państwa scentralizowanych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było dla ministra nauki kluczowym narzędziem prowadzenia polityki naukowej państwa. Jednak na mocy ustawy z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw uprawnienia nadzorcze nad NCBiR zostały przeniesione na ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Jak czytamy w uzasadnieniu noweli, mimo wprowadzonej zmiany NCBiR nadal funkcjonuje jako podmiot będący częścią systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a prowadzenie najważniejszych zadań NCBiR, takich jak np. realizacja programów obejmujących finansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych jest wciąż zlecane i finansowane w formie dotacji celowej przez ministra nauki, choć faktyczny nadzór nad NCBiR sprawuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.
Mając na uwadze zarówno powyższe, jak i wieloletnią praktykę wynikającą z funkcjonowania NCBiR w ramach resortu szkolnictwa wyższego i nauki, za optymalne rozwiązanie uznano przywrócenie ministrowi nauki nadzoru nad NCBiR.
Źródło:
Uzasadnienie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Sejm RP X kadencji, druk nr 171, https://sejm.gov.pl.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Chemia w produktach - Inspekcja Handlowa opublikowała raport
2024-10-05 08:00Nowe przepisy o biurach informacji gospodarczej
2024-07-10 11:17Akcyza na wyroby tytoniowe w górę
2024-08-07 12:32